Hitta.se

Fördelningsgatan 22

633 41,Eskilstuna,Eskilstuna Södermanlands län

Adress i Eskilstuna Kloster i Eskilstuna i Södermanlands län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Fördelningsgatan 22.

Hitta hit

Mer information om Fördelningsgatan 22 och området

En villa byggd 1923

På adressen finns en villa byggd 1923. Huset är 144 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Eskilstuna.

Fördelningsgatan 22 har ca 85 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

85 potentiella
köpare

Bolån i Eskilstuna - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Eskilstuna

Tomt på ca 751 kvadratmeter

Tomten, SOLROSEN 8, är ungefär lika stor som andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten SOLROSEN 8 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Fördelningsgatan 22

Boendemiljön i Fördelningsgatan 22

Fördelningsgatan 22 ligger i Eskilstuna

I området kring Fördelningsgatan 22 bor många i flerbostadshus och villor som för det mesta är byggda på 1920- och 1930-talet.

Boendemiljön i Fördelningsgatan 22

Drönarfoton över Eskilstuna Kloster

En drönare har flugit över Eskilstuna Kloster och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Eskilstuna Kloster eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Fördelningsgatan 22

Människorna i Fördelningsgatan 22

Yngre singelhushåll med lägre inkomster i hyresrätt i förorter kring de större städerna

Vanliga intressen är segling, teater, konst, värdepapper och värdepappersaffärer, golf, utförsåkning, arbeta i trädgården, näringsliv och samhällsekonomi, energisparande och ungdomskultur.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Fördelningsgatan 22 har 19% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 31% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (23%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 27% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 56%.

I området är medelinkomsten lägre

Här är medelinkomsten 26 205 kr, vilket är -4% lägre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 382 161 kr i lån.

-3%

Här i Eskilstuna betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 33. Det innebär att inkomstskatten här är 0,1 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 100 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

22,08% (0,43)

10,77% (-0,51)

0,242% (0,00)

Summa

33,092% (-0,08)

Medelålder

Medelåldern i området är 48 år, vilket är högre än medelåldern i Eskilstunas kommun (48 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (23%) är lägre än i resten av kommunen.

Bostadsmarknaden i området

Objekt till salu i Lasarettsområdet/Djurgården

Logo url

Se fler objekt till salu i Lasarettsområdet/Djurgården

Köp bostad på Intagsgatan 18ATill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Intagsgatan 9ATill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Intagsgatan 18ATill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Kungsvägen 18ATill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Kungsvägen 53Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

547 meter från adressen ligger Nålmakaren Förskola.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Bara fem minuters promenad bort ligger närmsta livsmedelsbutik, ICA Nära Safiren på Strandgatan 8.

Lockas man av restaurangbesök finns Coop Kök & Café och Nabo Bar i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca fyra minuters gångväg (319 meter) från vattnet. Närmsta grönområde, Hisings backe, ligger ca två minuters gångväg (151 meter) från adressen.

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Friskis&Svettis, fem minuters promenad från adressen.