Hitta.se

Snårstigen 7

181 31,Lidingö,Lidingö Stockholms län

Adress i IslingeLidingö i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Snårstigen 7.

Hitta hit

En villa byggd 1939

På adressen finns en villa byggd 1939. Huset är 137 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Lidingö.

Snårstigen 7 har ca 343 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

343 potentiella
köpare

Bolån på Lidingö - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån på Lidingö

Tomt på ca 978 kvadratmeter

Tomten, HÖGPLATÅN 35, är ungefär lika stor som andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten HÖGPLATÅN 35 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Snårstigen 7

Boendemiljön i Snårstigen 7

Snårstigen 7 ligger på Lidingö

I området kring Snårstigen 7 bor många i villor och flerbostadshus som för det mesta är byggda på 1930- och 1940-talet.

Boendemiljön i Snårstigen 7

Drönarfoton över Islinge

En drönare har flugit över Islinge och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Islinge eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Snårstigen 7

Människorna i Snårstigen 7

Barnfamiljer med extremt höga inkomster i eftertraktade villaområden kring storstäderna

Vanliga intressen är näringsliv och samhällsekonomi, golf, utförsåkning, värdepapper och värdepappersaffärer, längdskidåkning, utrikespolitik, segling, andra länders kultur, teater och gympa och workout.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Snårstigen 7 har 50% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 20% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (26%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 37% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 64%.

I Islinge är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 47 047 kr, vilket är 73% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 2 666 939 kr i lån.

+73%

Här i Lidingö betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,4 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

18,49% (-3,16)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

30,812% (-2,36)

Låg medelålder i området

Medelåldern i området är 46 år, vilket är lägre än medelåldern i Lidingös kommun (49 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par utan barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (20%) är lägre än i resten av kommunen.

Liberalerna är ovanligt starka i Islinge

I valdistriktet röstar man borgerligt. Liberalerna får 124% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 40.6% av rösterna.

L+124%

Bostadsmarknaden i Islinge

Objekt till salu i Torsvik

Logo url

Se fler objekt till salu i Torsvik

Köp bostad på Roburvägen 11BKommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Torshammarvägen 12BKommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Torsvikssvängen 33Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Torsvikssvängen 7ATill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Torsvikssvängen 30Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

1 040 meter från adressen ligger Skärsätra Förskola.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Närmsta livsmedelsbutik är Coop Nära på Artemisgatan 17.

Lockas man av restaurangbesök finns Bambina Pizzeria och Lilla Wärtan i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca fyra minuters gångväg (394 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (75 meter) från adressen.

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Friskis&Svettis Lidingö, 6 cykelväg från adressen.