Hitta.se

Jägarstigen 50

181 46,Lidingö,Lidingö Stockholms län

Adress i RudbodaLidingö i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Jägarstigen 50.

Hitta hit

En villa byggd 1966

På adressen finns en villa byggd 1966. Huset är 155 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Lidingö.

Jägarstigen 50 har ca 437 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

437 potentiella
köpare

Bolån på Lidingö - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (mar 2025) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 3.16%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.21% (mar 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 3.16% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 791 317 kronor och den första avbetalningen är 4 300 kronor.

Nordea Logo
Bolån på Lidingö

Tomt på ca 919 kvadratmeter

Tomten, ASKEN 5, är större än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten ASKEN 5 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Jägarstigen 50

Boendemiljön i Jägarstigen 50

Jägarstigen 50 ligger på Lidingö

I området kring Jägarstigen 50 bor många i radhus och villor som för det mesta är byggda på 1960- och 1970-talet.

Boendemiljön i Jägarstigen 50

Drönarfoton över Rudboda

En drönare har flugit över Rudboda och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Rudboda eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Jägarstigen 50

Människorna i Jägarstigen 50

Barnfamiljer med extremt höga inkomster i eftertraktade villaområden kring storstäderna

Vanliga intressen är segling, teater, konst, värdepapper och värdepappersaffärer, golf, utförsåkning, arbeta i trädgården, näringsliv och samhällsekonomi, energisparande och ungdomskultur.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Jägarstigen 50 har 43% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är högre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 48% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (26%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

I Rudboda är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 33 817 kr, vilket är 24% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 2 037 330 kr i lån.

+25%

Här i Lidingö betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,4 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

18,49% (-3,16)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

30,812% (-2,36)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 66 år, vilket är högre än medelåldern i Lidingös kommun (49 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 65+, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (35%) är högre än i resten av kommunen.

Liberalerna är ovanligt starka i Rudboda

I valdistriktet röstar man borgerligt. Liberalerna får 111% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 35.9% av rösterna.

L+111%

Bostadsmarknaden i Rudboda

Objekt till salu i Rudboda/Nilstorp

Logo url

Se fler objekt till salu i Rudboda/Nilstorp

Köp bostad på Yxstigen 2Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Lojovägen 75Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Aspnäsvägen 12Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Högnäsvägen 13Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Läroverksvägen 11BTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

472 meter från adressen ligger Rudboda Montessoriförskola.

Matbutiker och restauranger

Lockas man av restaurangbesök finns Kashmiri i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca fem minuters gångväg (412 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (10 meter) från adressen.

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Friskis&Svettis Lidingö, 15 minuters promenad från adressen.