Hitta.se

Tyktorpsvägen 33

181 31,Lidingö,Lidingö Stockholms län

Adress i SticklingeLidingö i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Tyktorpsvägen 33.

Hitta hit

Mer information om Tyktorpsvägen 33 och området

En villa byggd 1877

På adressen finns en villa byggd 1877. Huset är 120 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Lidingö.

Tyktorpsvägen 33 har ca 96 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

96 potentiella
köpare

Bolån på Lidingö - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (feb 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.15%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.

Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.20% (feb 2025).

Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.15% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 788 813 kronor och den första avbetalningen är 4 292 kronor.

Nordea Logo
Bolån på Lidingö

Tomt på ca 3746 kvadratmeter

Tomten, TUNIS 1, är större än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten TUNIS 1 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Tyktorpsvägen 33

Boendemiljön i Tyktorpsvägen 33

Tyktorpsvägen 33 ligger på Lidingö

I området kring Tyktorpsvägen 33 bor många i villor som för det mesta är byggda på 1870- och 1920-talet.

Boendemiljön i Tyktorpsvägen 33

Drönarfoton över Sticklinge

En drönare har flugit över Sticklinge och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Sticklinge eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Tyktorpsvägen 33

Människorna i Tyktorpsvägen 33

Barnfamiljer med extremt höga inkomster i eftertraktade villaområden kring storstäderna

Vanliga intressen är näringsliv och samhällsekonomi, golf, utförsåkning, värdepapper och värdepappersaffärer, längdskidåkning, utrikespolitik, segling, andra länders kultur, teater och gympa och workout.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Tyktorpsvägen 33 har 37% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är högre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 36% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (26%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 34% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 69%.

I Sticklinge är medelinkomsten lägre

Här är medelinkomsten 23 481 kr, vilket är -14% lägre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 4 936 684 kr i lån.

-13%

Här i Lidingö betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,4 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

18,49% (-3,16)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

30,812% (-2,36)

Låg medelålder i området

Medelåldern i området är 42 år, vilket är lägre än medelåldern i Lidingös kommun (49 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par utan barn, 20-34, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (20%) är lägre än i resten av kommunen.

Liberalerna är ovanligt starka i Sticklinge

I valdistriktet röstar man borgerligt. Liberalerna får 124% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 40.6% av rösterna.

L+124%

Bostadsmarknaden i Sticklinge

Objekt till salu i Sticklinge

Logo url

Se fler objekt till salu i Sticklinge

Köp bostad på Gäddvägen 3AKommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Makrillvägen 13CKommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Rödstuguvägen 13BKommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Rödstuguvägen 39Accepting Bids badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Rödstuguvägen 44/Vitlingvägen 1Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

1 749 meter från adressen ligger Kornvägens förskola.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Närmsta livsmedelsbutik är Coop Konsum Djursholm på Vendevägen 13.

Lockas man av restaurangbesök finns Djursholms Värdshus och Bambina Pizzeria i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca en minuts gångväg (25 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (24 meter) från adressen.