Hitta.se

Skogsvägen 1B

191 35,Sollentuna,Sollentuna Stockholms län

Adress i Nytorp i Sollentuna i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Skogsvägen 1B.

Hitta hit

En villa byggd 2006

På adressen finns en villa byggd 2006. Huset är 178 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Sollentuna.

Skogsvägen 1 har ca 914 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

914 potentiella
köpare

Bolån i Sollentuna - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (feb 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.15%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.

Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.20% (feb 2025).

Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.15% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 788 813 kronor och den första avbetalningen är 4 292 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Sollentuna

Tomt på ca 776 kvadratmeter

Tomten, TOFTEN 31, är ungefär lika stor som andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten TOFTEN 31 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Skogsvägen 1B

Boendemiljön i Skogsvägen 1B

Skogsvägen 1 ligger i Sollentuna

I området kring Skogsvägen 1 bor många i flerbostadshus och villor som för det mesta är byggda på 2000- och 2010-talet.

Boendemiljön i Skogsvägen 1B

Drönarfoton över Nytorp

En drönare har flugit över Nytorp och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Nytorp eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Skogsvägen 1B

Människorna i Skogsvägen 1B

Barnfamiljer med höga inkomster i välbeställda villaförorter kring storstäderna

Vanliga intressen är andra länders kultur, gympa och workout, styrketräning, semestra utomlands, utförsåkning, utrikespolitik, meditation/yoga mm, läsa om olika resmål, näringsliv och samhällsekonomi och motionera.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Skogsvägen 1B har 15% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 135% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (28%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 43% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 63%.

I Nytorp är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 32 603 kr, vilket är 20% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 457 275 kr i lån.

+20%

Här i Sollentuna betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 30. Det innebär att inkomstskatten här är 2,7 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 21 000 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

18,12% (-3,53)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

30,442% (-2,73)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 48 år, vilket är högre än medelåldern i Sollentunas kommun (47 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 20-34, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (25%) är högre än i resten av kommunen.

Liberalerna är ovanligt starka i Nytorp

I valdistriktet röstar man borgerligt. Liberalerna får 69% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 31.7% av rösterna.

L+69%

Bostadsmarknaden i Nytorp

Objekt till salu i området

Logo url

Se fler objekt till salu i

Köp bostad på Edsviksvägen 10Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Edsviksvägen  10Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Kung agnes väg 24Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Skogsvägen 10ATill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Edsviksvägen 1Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

227 meter från adressen ligger Montessoriförskolan Pärlugglan.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Bara tre minuters promenad bort ligger närmsta livsmedelsbutik, ICA Kvantum Sollentuna C på Sköldvägen 8.

Lockas man av restaurangbesök finns Iveel Sushi och Prima Zetta i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca fem minuters gångväg (425 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca tre minuters gångväg (217 meter) från adressen.

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Friskis&Svettis, 14 minuters promenad från adressen.