Hitta.se

Alsters-Backa 342

655 92,Karlstad,Karlstad Värmlands län

Adress i Alster i Karlstad i Värmlands län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Alsters-Backa 342.

Hitta hit

Mer information om Alsters-Backa 342 och området

En villa byggd 1939

På adressen finns en villa byggd 1939. Huset är 135 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Karlstad.

Alsters-Backa 342 har ca 240 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

240 potentiella
köpare

Bolån i Karlstad - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (mar 2025) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 3.16%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.21% (mar 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 3.16% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 791 317 kronor och den första avbetalningen är 4 300 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Karlstad

Tomt på ca 1724 kvadratmeter

Tomten, ALSTERS-BACKA 1:9, är ungefär lika stor som andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten ALSTERS-BACKA 1:9 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Alsters-Backa 342

Boendemiljön i Alsters-Backa 342

Alsters-Backa 342 ligger i Karlstad

I området kring Alsters-Backa 342 bor många i villor och lantbruk som för det mesta är byggda på 1930- och 1990-talet.

Boendemiljön i Alsters-Backa 342

Drönarfoton över Alster

En drönare har flugit över Alster och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Alster eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Alsters-Backa 342

Vanliga intressen är golf, utförsåkning, näringsliv och samhällsekonomi, längdskidåkning, segling, vin och vinprovning, föreningsverksamhet, skattefrågor, inrikespolitik och värdepapper och värdepappersaffärer.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

I området är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 39 189 kr, vilket är 44% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 108 537 kr i lån.

+44%

Här i Karlstad betalar man högre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 33. Det innebär att inkomstskatten här är 0,0 procentenheter högre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 100 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

21,75% (0,10)

11,20% (-0,08)

0,242% (0,00)

Summa

33,192% (0,02)

Centerpartiet är ovanligt starka i området

I valdistriktet röstar man borgerligt. Centerpartiet får 58% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 24.4% av rösterna.

C+58%

Bostadsmarknaden i området

Objekt till salu i Edsgatan

Logo url

Se fler objekt till salu i Edsgatan

Köp bostad på Edsgatevägen 131Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Morgonvägen 1NTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Edsgatevägen 73QTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Edsgatevägen 73LTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Skogsbruksvägen 21cTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca en minuts gångväg (21 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (59 meter) från adressen.