Hitta.se

Gulriskagatan 22

749 44,Enköping,Enköping Uppsala län

Adress i Gånsta i Enköping i Uppsala län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Gulriskagatan 22.

Hitta hit

Mer information om Gulriskagatan 22 och området

En villa byggd 1978

På adressen finns en villa byggd 1978. Huset är 167 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Enköping.

Gulriskagatan 22 har ca 273 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

273 potentiella
köpare

Bolån i Enköping - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (mar 2025) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 3.16%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.21% (mar 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 3.16% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 791 317 kronor och den första avbetalningen är 4 300 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Enköping

Tomt på ca 881 kvadratmeter

Tomten, BERGVRETEN 1:20, är ungefär lika stor som andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten BERGVRETEN 1:20 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Gulriskagatan 22

Boendemiljön i Gulriskagatan 22

Gulriskagatan 22 ligger i Enköping

I området kring Gulriskagatan 22 bor många i villor som för det mesta är byggda på 1970- och 1980-talet.

Boendemiljön i Gulriskagatan 22

Drönarfoton över Gånsta

En drönare har flugit över Gånsta och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Gånsta eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Gulriskagatan 22

Människorna i Gulriskagatan 22

Äldre med goda inkomster utan barn eller med äldre barn i villa i eftertraktade närförorter kring storstäderna

Vanliga intressen är golf, utförsåkning, näringsliv och samhällsekonomi, längdskidåkning, segling, vin och vinprovning, föreningsverksamhet, skattefrågor, inrikespolitik och värdepapper och värdepappersaffärer.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Gulriskagatan 22 har 20% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 12% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (24%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Utbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 37% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 69%.

I Gånsta är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 36 151 kr, vilket är 33% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 2 873 717 kr i lån.

+33%

Här i Enköping betalar man högre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 33. Det innebär att inkomstskatten här är 0,1 procentenheter högre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 100 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

21,34% (-0,31)

11,71% (0,43)

0,242% (0,00)

Summa

33,292% (0,12)

Låg medelålder i området

Medelåldern i området är 47 år, vilket är lägre än medelåldern i Enköpings kommun (49 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par med barn, 35-49, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (35%) är högre än i resten av kommunen.

Moderaterna är ovanligt starka i Gånsta

I valdistriktet röstar man borgerligt. Moderaterna får 27% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 29.7% av rösterna.

M+27%

Bostadsmarknaden i Gånsta

Objekt till salu i Åkersberg

Logo url

Se fler objekt till salu i Åkersberg

Köp bostad på Skördevägen 1Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Gullhavrevägen 5Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Vulcanusvägen 42BTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Gulkremlagatan 47Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Smörsoppsgatan 12Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

1 221 meter från adressen ligger Petterslunds Förskola.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Närmsta livsmedelsbutik är Stora Coop Enköping på Östra Ringgatan 21.

Lockas man av restaurangbesök finns Pizzeria Drottning och Stattshörnan i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca fem minuters gångväg (470 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (41 meter) från adressen.

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Friskis&Svettis Enköping, 8 cykelväg från adressen.