Hitta.se

Vätövägen 457

761 76,Norrtälje,Norrtälje Stockholms Län

Adress på Vätö i Norrtälje i Stockholms Län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på vätövägen 457.

Hitta hit

Mer information om Vätövägen 457 och området

En villa byggd 1958

På adressen finns en villa byggd 1958. Huset är 96 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Norrtälje.

Vätövägen 457 har ca 82 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

82 potentiella
köpare

Bolån i Norrtälje - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Norrtälje

Tomt på ca 4551 kvadratmeter

Tomten, UPPVEDA 3:19, är större än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten UPPVEDA 3:19 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Vätövägen 457

Boendemiljön i Vätövägen 457

vätövägen 457 ligger i Norrtälje

I området kring vätövägen 457 bor många i villor som för det mesta är byggda på 1930- och 1950-talet.

Boendemiljön i Vätövägen 457

Drönarfoton över Vätö

En drönare har flugit över Vätö och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Vätö eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Vätövägen 457

Människorna i Vätövägen 457

Äldre medelinkomsttagarfamiljer utan barn eller med utflugna barn i villa på småorter och i glesbygd

Vanliga intressen är krukväxter, lösa korsord eller sudoku, arbeta i trädgården, jakt, antikviteter, trav och galopp, energisparande, kungligheter, sticka och handarbeta och skattefrågor.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Vätövägen 457 har 24% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 19% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (22%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Utbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 44% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 62%.

På Vätö är medelinkomsten lägre

Här är medelinkomsten 23 729 kr, vilket är -13% lägre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 2 881 646 kr i lån.

-13%

Här i Norrtälje betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 32. Det innebär att inkomstskatten här är 1,1 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 400 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

19,72% (-1,93)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

32,042% (-1,13)

Låg medelålder i området

Medelåldern i området är 44 år, vilket är lägre än medelåldern i Norrtäljes kommun (51 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är sambos med barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (31%) är lägre än i resten av kommunen.

Centerpartiet är ovanligt starka på Vätö

I valdistriktet röstar man borgerligt. Centerpartiet får 32% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 24.4% av rösterna.

C+32%

Bostadsmarknaden på Vätö

Objekt till salu på Nysättra

Logo url

Se fler objekt till salu i Nysättra

Köp bostad på Vikingastigen 53Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Utveda hamnväg 102Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Rönnbacksstigen 30Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Utveda hamnväg 61Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Utvedavägen 78Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca fyra minuters gångväg (308 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (61 meter) från adressen.