Hitta.se

Tegelbruksgatan 69

853 57,Sundsvall,Sundsvall Västernorrlands län

Adress i Sundsvalls Gustav Adolf i Sundsvall i Västernorrlands län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Tegelbruksgatan 69.

Hitta hit

Mer information om Tegelbruksgatan 69 och området

En villa byggd 1966

På adressen finns en villa byggd 1966. Huset är 95 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Sundsvall.

Tegelbruksgatan 69 har ca 984 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

984 potentiella
köpare

Bolån i Sundsvall - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Sundsvall

Tomt på ca 689 kvadratmeter

Tomten, KUMLET 20, är mindre än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten KUMLET 20 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Tegelbruksgatan 69

Boendemiljön i Tegelbruksgatan 69

Tegelbruksgatan 69 ligger i Sundsvall

I området kring Tegelbruksgatan 69 bor många i villor och kedjehus som för det mesta är byggda på 1920- och 1960-talet.

Boendemiljön i Tegelbruksgatan 69

Drönarfoton över Sundsvalls Gustav Adolf

En drönare har flugit över Sundsvalls Gustav Adolf och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Sundsvalls Gustav Adolf eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Tegelbruksgatan 69

Människorna i Tegelbruksgatan 69

Medelålders flerbarnsfamiljer med goda inkomster i villaförorter

Vanliga intressen är segling, teater, konst, värdepapper och värdepappersaffärer, golf, utförsåkning, arbeta i trädgården, näringsliv och samhällsekonomi, energisparande och ungdomskultur.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Tegelbruksgatan 69 har 52% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är högre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 52% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (23%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 34% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 70%.

I området är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 28 816 kr, vilket är 6% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 377 335 kr i lån.

+6%

Här i Sundsvall betalar man högre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 34. Det innebär att inkomstskatten här är 1,0 procentenheter högre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 19 800 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

22,59% (0,94)

11,29% (0,01)

0,242% (0,00)

Summa

34,122% (0,95)

Låg medelålder i området

Medelåldern i området är 48 år, vilket är lägre än medelåldern i Sundsvalls kommun (49 år) men högre än Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par med barn, 35-49, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (23%) är lägre än i resten av kommunen.

Miljöpartiet är ovanligt starka i området

I valdistriktet röstar man borgerligt. Miljöpartiet får 57% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 29.2% av rösterna.

MP+57%

Bostadsmarknaden i området

Objekt till salu i Sidsjö

Logo url

Se fler objekt till salu i Sidsjö

Köp bostad på Skiffervägen 5Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Hornsgatan 12Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Rubinvägen 28Accepting Bids badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Paviljongvägen 7AKommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Paviljongvägen 7ATill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

600 meter från adressen ligger Förskolan Optimus Personalkoperativ.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Bara 14 minuters promenad bort ligger närmsta livsmedelsbutik, Coop Nacksta på Bultgatan 11.

Lockas man av restaurangbesök finns Restaurang K-Två och Grönborg i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca tre minuters gångväg (245 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca två minuters gångväg (132 meter) från adressen.