Hitta.se
Patrik Harvidsson

Patrik Harvidsson

62 årFristad

Sture Johan Patrik Harvidsson bor i en villa i Fristad. Han bor tillsammans med Anneli Harvidsson. Hans födelsedag är den 12 oktober och han har namnsdag den 16 april. Villans värde är mellan 1 300 000 – 2 500 000 kr enligt Hemnets värdeindikation. Vill du också värdera din bostad? Få en gratis värdeindikation på Hemnet.


Är du Sture Johan Patrik Harvidsson

Om Patrik Harvidsson på Laxstigen 2

Patrik fyller 63 år om cirka 3 månader

Patriks födelsedag är den 12 oktober. Få en några dagar innan.

EurofloristSkicka blommor med Euroflorist

Anledningar att fira Patrik:

Födelsedag

Födelsedag om 103 dagar (12 oktober)

Namnsdag

Namnsdag om 288 dagar (16 april)

Halloween om 122 dagar (31 oktober)

Om namnet Patrik Harvidsson

I vår databas finns det 37510 personer med namnet Patrik och 6 personer med efternamnet Harvidsson.

Statistiken uppdateras löpande och bygger på offentliga register.

skimsafe img

I Fristad har invånarna i snitt 2 läckta uppgifter på DarkWeb.

Just nu sker det mycket kapningar – hur säker är du?

skimsafe logo

Patrik bor tillsammans med Anneli Harvidsson

I villan på Laxstigen 2 bor även Anneli Harvidsson.

Mer information om Patriks bostad

Skydda din hemadress

Få reda på om någon skriver sig på din adress – helt gratis!

Patriks tidigare adresser

Tidigare adresser för Patrik Harvidsson saknas.

Patriks lön och inkomster

62-åringar i Borås tjänar 2 000 kr mindre än genomsnittet i Sverige. Med Lönekollen kan du få reda på hur mycket Patrik tjänar på sitt jobb och vilka övriga inkomster han har.

Vill du veta vad Patrik tjänar?

Ta reda på det här!

Borås vs. Sverige

62-åringar i Borås tjänar i snitt:
Män:
33 000 kr i mån
Kvinnor:
28 000 kr i mån
62-åringar i Sverige tjänar i snitt:
Män:
35 000 kr i mån
Kvinnor:
29 000 kr i mån

Spara och placera för Patrik

Att planera för framtiden är avgörande. Om Patrik börjar spara 1000 kr i månaden redan idag, kan det ge honom upp till 4 000 kr extra i månaden i pension när han går i pension vid 68 års ålder. Se hur mycket pension du har idag!

Pension i Borås

62-åringar i Borås har en pension i snitt:

Män:3 097 139i pension
Kvinnor:2 729 102i pension

Räkna på din pension!

Använd kalkylatorn nedan för att få en uppskattning av hur mycket extra pension du kan få genom ett eget sparande. Beräkningarna presenteras av pensionera.se och baseras på en årlig avkastning på 7% samt en pensionsålder på 67 år.

Din ålder idag32 år
Spara per månad3000 kr

Vill du veta var Patrik jobbar?

Sök efter Patrik Harvidssons profil på LinkedIn.

Om Patriks bostad på Laxstigen 2

En villa på 60 m2

Patrik bor i en villa på 60 m2 (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i området. Husets byggår är 2008.

HusTa reda på värdet av din bostad – få en gratis värdeindikation på Hemnet

Publicerade uppgifter tillhandahålls av Valueguard Index Sweden AB, som i sin tur får sina uppgifter från Lantmäteriet. Behöver du rätta eventuellt felaktiga uppgifter om din bostad? Kontakta din kommun.

Skydda din bostad på 60 m²

15 inbrott har skett nära dig de senaste 6 månaderna. Ditt hem på 60 m² förtjänar trygghet. Lämna ditt nummer – vi ger dig en kostnadsfri säkerhetsanalys från Verisure.

Verisure background
Annons
Om Patriks bostad på Laxstigen 2

Tomt på ca 1079 kvadratmeter

Tomten, PÅTORP 1:82, är mindre än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten PÅTORP 1:82 vid olika klockslag och årstider.

Kolla om någon byggt för nära tomtgränsen.

Tomt/Fastighetsrapport med taxeringsuppgifter, detaljplans- och lagfartsinfo, översiktskarta, tomtkarta mm.

Köp tomtrapport

Husets värdeindikation är mellan 1 300 000 kr och 2 500 000 kr

I Fristad är det just nu 6 villor ute till försäljning på Hemnet. Deras medianpris baserat på utropspris uppgår till 3 370 000 kr med ett kvadratmeterpris om 27 856 kr/m².

Hemnet anger att tillförlitligheten i denna värdeindikation är Låg. Det innebär att beräkningen bygger på ett begränsat antal datapunkter och försäljningar, vilket gör att värdet ska ses som mer osäkert. Värderingsdata för fritidshus är begränsad.

Hemnet Värderingsförtroendeindikator, diagram

Bolån i Fristad - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (maj 2026) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 2,82 %.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss. Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 2,86 % (maj 2026). Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 2,82 % med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 706 175 kronor och den första avbetalningen är 4 017 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Fristad

Boendemiljön kring Laxstigen 2

Laxstigen 2 ligger i Borås

I området kring Laxstigen 2 bor många i villor som för det mesta är byggda på 1950- och 1960-talet.

Fakta om postnummret

Postnumret 513 91 täcker en yta på 23,97 kvadratkilometer och ligger i Borås. Här bor 244 personer, fördelade på cirka 106 hushåll med en genomsnittlig hushållsstorlek på 2,3 personer. Med en befolkningstäthet på 10 personer per kvadratkilometer är området relativt glesbebyggt jämfört med genomsnittet i Sverige.

Detta är ett område där grannarna känner varandra - inte minst eftersom flera av dem haft turen på sin sida. Invånare i postummer 513 91 har nämligen tillsammans delat på över 417 000 kronor i vinster från Postkodlotteriet, vilket har bidragit till extra glädje i kvarteren.

Postkodlotteriets topplista i Borås

Nedan postnummer i Borås har vunnit mest hos Postkodlotteriet sedan 2005. Vill du också ha chans att vinna tillsammans med dina grannar? Köp din lott här.

PostnummerVinstsumma
1.Postnummer 506 496 631 058 kr
2.Postnummer 504 576 380 442 kr
3.Postnummer 516 345 030 405 kr

I postnummer 513 91 har glada grannar delat på vinster för 417 596 kr

8 av 10 kunder vann i Postkodlotteriet förra året. Ta chansen att vinna du också!

Få första månaden för halva priset! (ord. lottpris 188 kr/mån). Köp din lott!

Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se. *Vinstsumman avser vinster utdelat sedan 2005. Gäller t.o.m 31/12-2026

Postkodlotteriet Logo
Postkodlotteriet
Boendemiljön kring Laxstigen 2

Drönarfoton över Fristad-Gingri

En drönare har flugit över Fristad-Gingri och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Fristad-Gingri eller kolla om ditt hus finns med.

Drönarkartan – se fler foton från ovan.

Bostadsmarknaden i Fristad, Borås kommun

Bostäder till salu i Fristad, Borås kommun

Logo url

Se fler bostäder till salu i Fristad, Borås kommun

Vill du bo i detta område? Skapa en bevakning på Hemnet och få nya bostäder direkt via e-post!

Köp bostad på Krusbärsvägen 6A

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Klockarevägen 9

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Norra Bergsvägen 9

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Buxbomsliden 2

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Pilvägen 24

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Nyproduktion i området

Logo url

I området byggs och planeras totalt 50 nya lägenheter. Se alla på Hemnet!

Köp bostad på Kv Horndalsgränd
Köp bostad på Kv Horndalsgränd
Köp bostad på Där hemmalugn möter stadspuls - Nyproduktion på Norrmalm
Köp bostad på Brf Sjöklinten
Köp bostad på Alingsås Företagspark – Smarta lagerlokaler för företagande i tillväxt

Händelser och brott i området

Presenterat avVerisure logo

I området kring Laxstigen 2 har det skett följande polisära ingripande och händelser de senaste 6 månaderna. Datan hämtas från polisens öppna databas och visar ärenden som skett i en 50 km radie kring adressen.

Inbrott
15 st
Trafikolyckor
171 st
Bränder
72 st
Stöld
31 st
Inbrott
15 st
Trafikolyckor
171 st
Bränder
72 st
Stöld
31 st

Ovan information presenteras av hitta.se i samarbete med Verisure.

I ditt hem finns allt du vill skydda. När 15 inbrott skett nära dig är trygghet viktigare än någonsin.
Verisure erbjuder helhetslösningar för att säkra ditt hem.

Camera icon

Med ett hemlarm från Verisure sänks risken för inbrott.

Lämna ditt nummer – vi visar hur.

Inkomna ärenden i Västra Götalands län

Igår, 20:39Polisen får kännedom om ett pågående bedrägeriförsök.
Igår, 16:13Trafikolycka mellan lastbil och personbil, i höjd med Röde orm och i riktning mot Göteborg.
Igår, 15:57Larm om fullt utvecklad brand i lantligt belägen byggnad, öster om Kvänum.
Igår, 10:57Larm inkommer via SOS om en singelolycka på E20.

Människorna i kvarteret runt Laxstigen 2

Människorna i kvarteret runt Laxstigen 2

Unga medelinkomsttagarfamiljer med barn i villa på småorter eller i glesbygd

Vanliga intressen är jakt, motorcyklar, meka med bilar, motorsport, sportfiska, snickra/måla och bygga, rida, utförsåkning, föreningsverksamhet och ishockey.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Livsstilskartan — utforska livsstilarna i området.

Kolla nya grannar nära Laxstigen 2

Få koll på alla nyinflyttade och grannar i grannskapet.

I området är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 28 752 kr, vilket är 5% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 954 648 kr i lån.

Taxeringskalendern — se exakt vad grannar och kollegor tjänar.

Låg medelålder i området

Medelåldern i området är 44 år, vilket är lägre än medelåldern i Borås kommun (47 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är sambos med barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (40%) är högre än i resten av kommunen.

Kristdemokraterna är ovanligt starka i området

I valdistriktet röstar man borgerligt. Kristdemokraterna får 40% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 27.1% av rösterna.

Livsstilskartan visar mer om hur partierna ligger till i området.

KD+40%

I närheten av Laxstigen 2

I närheten av Laxstigen 2

Vill du få en bättre bild av området kring Laxstigen 2?

Här visar vi några av de vanligaste platserna i närheten – som förskolor, matbutiker, parker och träningsanläggningar.

Totalt finns det:

14 antal förskolor i Borås

11 matbutiker i Borås

Ett flertal grönområden att upptäcka.

Utforska parker och fritidsområden

Informationen baseras på hur långt det är från adressen till olika verksamheter och servicepunkter – perfekt för dig som är nyfiken på området, planerar flytt eller bara vill jämföra olika bostadsområden.

I närheten av Laxstigen 2

Förskola & Skola i området

I Borås ligger bland annat Aktivitetshuset Kamgarn.

Tullens Närbutik

Matbutiker

I Borås ligger bland annat Tullens Närbutik.

Friskis&Svettis

Träning och fritid

I Borås ligger närmsta träningsanläggning, Friskis&Svettis.

Friluftskartan – utforska naturen i området.