Hitta.se
Karoline Johansson

Karoline Johansson

53 årJönköping

Linnéa Karoline Johansson bor i en lägenhet i Jönköping. Hon bor tillsammans med bland annat Jörgen Johansson. Hennes födelsedag är den 13 maj. Lägenhetens värde är mellan 4 500 000 – 5 900 000 kr enligt Hemnets värdeindikation. Vill du också värdera din bostad? Få en gratis värdeindikation på Hemnet.


Är du Linnéa Karoline Johansson

Om Karoline Johansson på Torpagatan 5B

Om namnet Karoline Johansson

I vår databas finns det 1476 personer med namnet Karoline och 179140 personer med efternamnet Johansson.

Statistiken uppdateras löpande och bygger på offentliga register.

skimsafe img

1 009 svenskar som heter Karoline finns i läckor på Darknet.

Finns du där?

skimsafe logo

Karoline bor tillsammans med Jörgen Johansson

I lägenheten på Torpagatan 5B bor även Jörgen Johansson, Adam Johansson.

Mer information om Karolines bostad

Skydda din hemadress

Få reda på om någon skriver sig på din adress – helt gratis!

Karolines tidigare adresser

Karoline Johansson bodde tidigare på Trädgårdsvägen 6 i Tenhult.

Karolines lön och inkomster

53-åringar i Jönköping tjänar 1 000 kr mindre än genomsnittet i Sverige. Med Lönekollen kan du få reda på hur mycket Karoline tjänar på sitt jobb och vilka övriga inkomster hon har.

Vill du veta vad Karoline tjänar?

Ta reda på det här!

Jönköping vs. Sverige

53-åringar i Jönköping tjänar i snitt:
Män:
39 000 kr i mån
Kvinnor:
31 000 kr i mån
53-åringar i Sverige tjänar i snitt:
Män:
40 000 kr i mån
Kvinnor:
32 000 kr i mån

Spara och placera för Karoline

Att planera för framtiden är avgörande. Om Karoline börjar spara 1000 kr i månaden redan idag, kan det ge henne upp till 4 000 kr extra i månaden i pension när hon går i pension vid 68 års ålder. Se hur mycket pension du har idag!

Pension i Jönköping

53-åringar i Jönköping har en pension i snitt:

Män:2 634 415i pension
Kvinnor:2 178 510i pension

Räkna på din pension!

Använd kalkylatorn nedan för att få en uppskattning av hur mycket extra pension du kan få genom ett eget sparande. Beräkningarna presenteras av pensionera.se och baseras på en årlig avkastning på 7% samt en pensionsålder på 67 år.

Din ålder idag32 år
Spara per månad3000 kr

Vill du veta var Karoline jobbar?

Sök efter Karoline Johanssons profil på LinkedIn.

Om Karolines bostad på Torpagatan 5B

En lägenhet på 134 m2

Karoline bor i en lägenhet med fem rum på 134 m2. Den är större än de flesta av grannarnas lägenheter i fastigheten. Fastighetens byggår är 2007.

HusTa reda på värdet av din bostad – få en gratis värdeindikation på Hemnet

Publicerade uppgifter tillhandahålls av Valueguard Index Sweden AB, som i sin tur får sina uppgifter från Lantmäteriet. Behöver du rätta eventuellt felaktiga uppgifter om din bostad? Kontakta din kommun.

Skydda din bostad på 134 m²

4 inbrott har skett nära dig de senaste 6 månaderna. Ditt hem på 134 m² förtjänar trygghet. Lämna ditt nummer – vi ger dig en kostnadsfri säkerhetsanalys från Verisure.

Verisure background
Annons

Lägenheten ligger på tredje våningen

Tredje våningen, 1:a dörren fr. vänster (Lgh 1301).

Lägenhetens värdeindikation är mellan 4 500 000 kr och 5 900 000 kr

I Torpa är det just nu 23 lägenheter ute till försäljning på Hemnet. Deras medianpris baserat på utropspris uppgår till 1 750 000 kr med ett kvadratmeterpris om 38 311 kr/m².

Hemnet anger att tillförlitligheten i denna värdeindikation är Mellanhög. Det betyder att beräkningen stöds av ett visst antal datapunkter och historiska försäljningar, men att det finns lite mindre underlag än vid en hög tillförlitlighet. Värderingsdata för fritidshus är begränsad.

Hemnet Värderingsförtroendeindikator, diagram

Solläget på Torpagatan 5 B

Hur mycket sol får bostaden? I vår tomtrapport hittar du en solkarta som visar solens rörelser över Torpagatan 5 B – timme för timme. Det kan vara värdefullt vid exempelvis flytt, renovering eller planering av uteplats

Bolån i Jönköping - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (sep 2026) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 2,75 %.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss. Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 2,78 % (sep 2026). Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 2,75 % med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 688 646 kronor och den första avbetalningen är 3 958 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Jönköping

Boendemiljön kring Torpagatan 5B

Torpagatan 5 ligger i Jönköping

I området kring Torpagatan 5 bor många i flerbostadshus som för det mesta är byggda på 1930- och 2000-talet.

Fakta om postnummret

Postnumret 553 33 täcker en yta på 0,28 kvadratkilometer och ligger i Jönköping. Här bor 979 personer, fördelade på cirka 699 hushåll med en genomsnittlig hushållsstorlek på 1,4 personer. Med en befolkningstäthet på 3 446 personer per kvadratkilometer är området relativt tätbebyggt jämfört med genomsnittet i Sverige.

Detta är ett område där grannarna känner varandra - inte minst eftersom flera av dem haft turen på sin sida. Invånare i postummer 553 33 har nämligen tillsammans delat på över 861 000 kronor i vinster från Postkodlotteriet, vilket har bidragit till extra glädje i kvarteren.

Postkodlotteriets topplista i Jönköping

Nedan postnummer i Jönköping har vunnit mest hos Postkodlotteriet sedan 2005. Vill du också ha chans att vinna tillsammans med dina grannar? Köp din lott här.

PostnummerVinstsumma
1.Postnummer 553 119 913 001 kr
2.Postnummer 571 979 275 856 kr
3.Postnummer 562 409 272 469 kr
Tävla i roligt quiz!
Utlottning av presentkort från Ving (2500 kr) och presentkort på Åhléns (150 kr).
Starta quizet!
Presentkort Ving 2 500 kr och Åhléns 150 kr

Restauranger

Lockas man av restaurangbesök finns PIZZERIA PAPILLON och Indiska Köket Jönköping i närheten.

Boendemiljön kring Torpagatan 5B

Drönarfoton över Jönköpings Sofia

En drönare har flugit över Jönköpings Sofia och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Jönköpings Sofia eller kolla om ditt hus finns med.

Drönarkartan – se fler foton från ovan.

Bostadsmarknaden i Jönköpings kommun

Bostäder till salu i Jönköpings kommun

Logo url

Se fler bostäder till salu i Jönköpings kommun

Vill du bo i detta område? Skapa en bevakning på Hemnet och få nya bostäder direkt via e-post!

Köp bostad på Torpagatan 3A

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Torpagatan 8 A

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Bruksgatan 4

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Erik Dahlbergsgatan 11B

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Östra Torpagatan 5

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Nyproduktion i området

Logo url

I området byggs och planeras totalt 81 nya lägenheter. Se alla på Hemnet!

Köp bostad på Kajplats 17 - där modern arkitektur möter vatten, stadsliv och livskvalitet!
Köp bostad på Sjölyckan
Köp bostad på Brf Etage
Köp bostad på Hemliga trädgården
Planerad
Köp bostad på Projekt Gläntan - Etapp 1 & 2

Händelser och brott i området

Presenterat avVerisure logo

I området kring Torpagatan 5B har det skett följande polisära ingripande och händelser de senaste 6 månaderna. Datan hämtas från polisens öppna databas och visar ärenden som skett i Jönköping.

Inbrott
4 st
Trafikolyckor
50 st
Bränder
6 st
Stöld
11 st
Inbrott
4 st
Trafikolyckor
50 st
Bränder
6 st
Stöld
11 st

Ovan information presenteras av hitta.se i samarbete med Verisure.

I ditt hem finns allt du vill skydda. När 4 inbrott skett nära dig är trygghet viktigare än någonsin.
Verisure erbjuder helhetslösningar för att säkra ditt hem.

Camera icon

Med ett hemlarm från Verisure sänks risken för inbrott.

Lämna ditt nummer – vi visar hur.

Inkomna ärenden i Jönköping

14:49, 18 oktoberKollision mellan två bilar på riksväg 26 vid Järstorp.
12:51, 18 oktoberPersonbil har kört i mitträcket på E4 vid Gränna.
09:08, 14 oktoberBrand i hus.
08:06, 12 oktoberSingelolycka på riksväg 40.

Människorna i kvarteret runt Torpagatan 5B

Människorna i kvarteret runt Torpagatan 5B

Unga singelhushåll med låga inkomster i hyresrätt i små- och medelstora städer

Vanliga intressen är andra länders kultur, gympa och workout, styrketräning, semestra utomlands, utförsåkning, utrikespolitik, meditation/yoga mm, läsa om olika resmål, näringsliv och samhällsekonomi och motionera.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Livsstilskartan — utforska livsstilarna i området.

Kolla nya grannar nära Torpagatan 5B

Få koll på alla nyinflyttade och grannar i grannskapet.

I området är medelinkomsten lägre

Här är medelinkomsten 24 455 kr, vilket är -10% lägre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 767 188 kr i lån.

Taxeringskalendern — se exakt vad grannar och kollegor tjänar.

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 50 år, vilket är högre än medelåldern i Jönköpings kommun (47 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 65+, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (60%) är högre än i resten av kommunen.

Kristdemokraterna är ovanligt starka i området

I valdistriktet röstar man borgerligt. Kristdemokraterna får 42% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 28% av rösterna.

Livsstilskartan visar mer om hur partierna ligger till i området.

KD+42%

I närheten av Torpagatan 5B

I närheten av Torpagatan 5B

Vill du få en bättre bild av området kring Torpagatan 5B?

Här visar vi några av de vanligaste platserna i närheten – som förskolor, matbutiker, parker och träningsanläggningar.

Totalt finns det:

6 antal förskolor inom 3 km

11 matbutiker inom 3 km

Ett flertal grönområden att upptäcka.

Visa alla förskolor i området

Se matbutiker i området

Utforska parker och fritidsområden

Informationen baseras på hur långt det är från adressen till olika verksamheter och servicepunkter – perfekt för dig som är nyfiken på området, planerar flytt eller bara vill jämföra olika bostadsområden.

I närheten av Torpagatan 5B

Förskola & Skola i området

826 meter från adressen ligger Hälsans Förskola Fritidshem.

Lidl

Matbutiker

Bara nio minuters promenad bort ligger närmsta livsmedelsbutik, Lidl på jordbrovägen 13.

Fitness & Friends

Träning och fritid

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Fitness & Friends, åtta minuters promenad från adressen.

Friluftskartan – utforska naturen i området.