Hitta.se
Lennart Hällberg

Lennart Hällberg

67 årStockholm

Anders Lennart Hällberg bor i en lägenhet i Reimersholme, Stockholm. Han bor tillsammans med Carina Hällberg. Hans födelsedag är den 19 februari och han har namnsdag den 28 september. Lägenhetens värde är mellan 5 200 000 – 7 100 000 kr enligt Hemnets värdeindikation. Vill du också värdera din bostad? Få en gratis värdeindikation på Hemnet.


Är du Anders Lennart Hällberg

Om Lennart Hällberg på Reimersholmsgatan 11

Lennart fyller 68 år om cirka 6 månader

Lennarts födelsedag är den 19 februari. Få en några dagar innan.

EurofloristSkicka blommor med Euroflorist

Anledningar att fira Lennart:

Födelsedag

Födelsedag om 207 dagar (19 februari)

Namnsdag

Namnsdag om 62 dagar (28 september)

Halloween om 96 dagar (31 oktober)

Om namnet Lennart Hällberg

I vår databas finns det 88416 personer med namnet Lennart och 161 personer med efternamnet Hällberg.

Statistiken uppdateras löpande och bygger på offentliga register.

skimsafe img

62 654 svenskar som heter Lennart finns i läckor på Darknet.

Finns du där?

skimsafe logo

Lennart bor tillsammans med Carina Hällberg

I lägenheten på Reimersholmsgatan 11 bor även Carina Hällberg.

Mer information om Lennarts bostad

Skydda din hemadress

Få reda på om någon skriver sig på din adress – helt gratis!

Lennarts tidigare adresser

Tidigare adresser för Lennart Hällberg saknas.

Lennarts lön och inkomster

67-åringar i Stockholm tjänar 6 000 kr mer än genomsnittet i Sverige. Med Lönekollen kan du få reda på hur mycket Lennart tjänar på sitt jobb och vilka övriga inkomster han har.

Vill du veta vad Lennart tjänar?

Ta reda på det här!

Stockholm vs. Sverige

67-åringar i Stockholm tjänar i snitt:
Män:
40 000 kr i mån
Kvinnor:
31 000 kr i mån
67-åringar i Sverige tjänar i snitt:
Män:
34 000 kr i mån
Kvinnor:
25 000 kr i mån

Spara och placera för Lennart

Att planera för framtiden är avgörande. Om Lennart börjar spara 1000 kr i månaden redan idag, kan det ge honom upp till 4 000 kr extra i månaden i pension när han går i pension vid 68 års ålder. Se hur mycket pension du har idag!

Pension i Stockholm

67-åringar i Stockholm har en pension i snitt:

Män:6 301 325i pension
Kvinnor:5 076 161i pension

Räkna på din pension!

Använd kalkylatorn nedan för att få en uppskattning av hur mycket extra pension du kan få genom ett eget sparande. Beräkningarna presenteras av pensionera.se och baseras på en årlig avkastning på 7% samt en pensionsålder på 67 år.

Din ålder idag32 år
Spara per månad3000 kr

Vill du veta var Lennart jobbar?

Sök efter Lennart Hällbergs profil på LinkedIn.

Om Lennarts bostad på Reimersholmsgatan 11

En lägenhet på 59 m2

Lennart bor i en lägenhet med två rum på 59 m2. Den är mindre än de flesta av grannarnas lägenheter i fastigheten. Fastighetens byggår är 1983.

HusTa reda på värdet av din bostad – få en gratis värdeindikation på Hemnet

Publicerade uppgifter tillhandahålls av Valueguard Index Sweden AB, som i sin tur får sina uppgifter från Lantmäteriet. Behöver du rätta eventuellt felaktiga uppgifter om din bostad? Kontakta din kommun.

Skydda din bostad på 59 m²

34 inbrott har skett nära dig de senaste 6 månaderna. Ditt hem på 59 m² förtjänar trygghet. Lämna ditt nummer – vi ger dig en kostnadsfri säkerhetsanalys från Verisure.

Verisure background
Annons

Lägenheten ligger på första våningen

Första våningen, 2:a dörren fr. vänster (Lgh 1102).

Lägenhetens värdeindikation är mellan 5 200 000 kr och 7 100 000 kr

I Stockholms kommun är det just nu 2 lägenheter ute till försäljning på Hemnet. Deras medianpris baserat på utropspris uppgår till 4 422 500 kr med ett kvadratmeterpris om 110 652 kr/m².

Hemnet anger att tillförlitligheten i denna värdeindikation är Mellanhög. Det betyder att beräkningen stöds av ett visst antal datapunkter och historiska försäljningar, men att det finns lite mindre underlag än vid en hög tillförlitlighet. Värderingsdata för fritidshus är begränsad.

Hemnet Värderingsförtroendeindikator, diagram

Solläget på Reimersholmsgatan 11

Hur mycket sol får bostaden? I vår tomtrapport hittar du en solkarta som visar solens rörelser över Reimersholmsgatan 11 – timme för timme. Det kan vara värdefullt vid exempelvis flytt, renovering eller planering av uteplats

Bolån i Stockholm - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (maj 2026) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 2,82 %.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss. Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 2,86 % (maj 2026). Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 2,82 % med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 706 175 kronor och den första avbetalningen är 4 017 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Stockholm

Boendemiljön kring Reimersholmsgatan 11

Reimersholmsgatan 11 ligger i Stockholm

I området kring Reimersholmsgatan 11 bor många i flerbostadshus som för det mesta är byggda på 1930- och 1940-talet.

Fakta om postnummret

Postnumret 117 40 täcker en yta på 0,12 kvadratkilometer och ligger i Stockholm. Här bor 875 personer, fördelade på cirka 550 hushåll med en genomsnittlig hushållsstorlek på 1,6 personer. Med en befolkningstäthet på 7 402 personer per kvadratkilometer är området relativt tätbebyggt jämfört med genomsnittet i Sverige.

Detta är ett område där grannarna känner varandra - inte minst eftersom flera av dem haft turen på sin sida. Invånare i postummer 117 40 har nämligen tillsammans delat på över 588 000 kronor i vinster från Postkodlotteriet, vilket har bidragit till extra glädje i kvarteren.

Postkodlotteriets topplista i Stockholm

Nedan postnummer i Stockholm har vunnit mest hos Postkodlotteriet sedan 2005. Vill du också ha chans att vinna tillsammans med dina grannar? Köp din lott här.

PostnummerVinstsumma
1.Postnummer 128 43268 526 830 kr
2.Postnummer 113 35109 700 381 kr
3.Postnummer 121 5348 833 643 kr

I postnummer 117 40 har glada grannar delat på vinster för 588 137 kr

8 av 10 kunder vann i Postkodlotteriet förra året. Ta chansen att vinna du också!

Få första månaden för halva priset! (ord. lottpris 188 kr/mån). Köp din lott!

Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se. *Vinstsumman avser vinster utdelat sedan 2005. Gäller t.o.m 31/12-2026

Postkodlotteriet Logo
Postkodlotteriet

Restauranger

Lockas man av restaurangbesök finns Restaurang Cantina Real och Indian Inn i närheten.

Boendemiljön kring Reimersholmsgatan 11

Drönarfoton över Reimersholme

En drönare har flugit över Reimersholme och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Reimersholme eller kolla om ditt hus finns med.

Drönarkartan – se fler foton från ovan.

Bostadsmarknaden i Stockholms kommun

Bostäder till salu i Stockholms kommun

Logo url

Se fler bostäder till salu i Stockholms kommun

Vill du bo i detta område? Skapa en bevakning på Hemnet och få nya bostäder direkt via e-post!

Köp bostad på Reimersholmsgatan 39

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Bergsunds Strand 5

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Anders Reimers Väg 4, 1tr

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Slipgatan 5

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Anders Reimers Väg 11

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Nyproduktion i området

Logo url

I området byggs och planeras totalt 79 nya lägenheter. Se alla på Hemnet!

Köp bostad på Spiran
Köp bostad på Rex
Köp bostad på Mary
Köp bostad på Primusterrassen
Planerad
Köp bostad på V:A Essensen
Planerad

Händelser och brott i området

Presenterat avVerisure logo

I området kring Reimersholmsgatan 11 har det skett följande polisära ingripande och händelser de senaste 6 månaderna. Datan hämtas från polisens öppna databas och visar ärenden som skett i Stockholm.

Inbrott
34 st
Trafikolyckor
25 st
Bränder
40 st
Stöld
43 st
Inbrott
34 st
Trafikolyckor
25 st
Bränder
40 st
Stöld
43 st

Ovan information presenteras av hitta.se i samarbete med Verisure.

I ditt hem finns allt du vill skydda. När 34 inbrott skett nära dig är trygghet viktigare än någonsin.
Verisure erbjuder helhetslösningar för att säkra ditt hem.

Camera icon

Med ett hemlarm från Verisure sänks risken för inbrott.

Lämna ditt nummer – vi visar hur.

Inkomna ärenden i Stockholm

12:13, 25 juliDet brinner i en restaurang i Skärholmen.
12:48, 24 juliEn person grips misstänkt för rån mot en butik vid Mariatorgets tunnelbana.
17:52, 23 juliPolisen söker en man som rånat en butik i Årsta.
09:34, 23 juliEn personbil blir påkörd i höjd med trafikplats 156 i Hjulsta.

Människorna i kvarteret runt Reimersholmsgatan 11

Människorna i kvarteret runt Reimersholmsgatan 11

Äldre och pensionerade par med höga inkomster i bostadsrätt med närhet till storstadslivet

Vanliga intressen är teater, litteratur, golf, vin och vinprovning, konst, näringsliv och samhällsekonomi, utrikespolitik, värdepapper och värdepappersaffärer, privatekonomiska frågor och segling.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Livsstilskartan — utforska livsstilarna i området.

Kolla nya grannar nära Reimersholmsgatan 11

Få koll på alla nyinflyttade och grannar i grannskapet.

I Reimersholme är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 39 007 kr, vilket är 43% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 579 617 kr i lån.

Taxeringskalendern — se exakt vad grannar och kollegor tjänar.

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 54 år, vilket är högre än medelåldern i Stockholms kommun (45 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 65+, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (22%) är högre än i resten av kommunen.

Miljöpartiet är ovanligt starka i Reimersholme

I valdistriktet röstar man vänster. Miljöpartiet får 259% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 28.5% av rösterna.

Livsstilskartan visar mer om hur partierna ligger till i området.

MP+259%

I närheten av Reimersholmsgatan 11

I närheten av Reimersholmsgatan 11

Vill du få en bättre bild av området kring Reimersholmsgatan 11?

Här visar vi några av de vanligaste platserna i närheten – som förskolor, matbutiker, parker och träningsanläggningar.

Totalt finns det:

52 antal förskolor inom 3 km

45 matbutiker inom 3 km

Ett flertal grönområden att upptäcka.

Visa alla förskolor i området

Se matbutiker i området

Utforska parker och fritidsområden

Informationen baseras på hur långt det är från adressen till olika verksamheter och servicepunkter – perfekt för dig som är nyfiken på området, planerar flytt eller bara vill jämföra olika bostadsområden.

I närheten av Reimersholmsgatan 11

Förskola & Skola i Reimersholme

339 meter från adressen ligger Larmet Fritidshem.

ICA to go

Matbutiker

Bara sex minuters promenad bort ligger närmsta livsmedelsbutik, ICA to go på Långholmsgatan 21.

Nordic Wellness

Träning och fritid

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Nordic Wellness, fem minuters promenad från adressen.

Friluftskartan – utforska naturen i området.