Per Vannesjö
Västerås
Per Gösta Vannesjö bor i en villa i Västerås. Han bor tillsammans med bland annat Binella Nezic Vannesjö. Hans födelsedag är den 3 mars och han har namnsdag den 1 augusti. Villans värde är mellan 4 300 000 – 16 500 000 kr enligt Hemnets värdeindikation. Vill du också värdera din bostad? Få en gratis värdeindikation på Hemnet.
Mer information
Är du Per Gösta Vannesjö
Ändra information och svara på omdömen
Om Per Vannesjö på Hållgatan 9
Per fyller år om cirka 4 månader
Pers födelsedag är den 3 mars. Få en några dagar innan.
Anledningar att fira Per:
Födelsedag om 142 dagar (3 mars)
Namnsdag om 292 dagar (1 augusti)
Halloween om 19 dagar (31 oktober)
Om namnet Per Vannesjö
I vår databas finns det 162989 personer med namnet Per och 8 personer med efternamnet Vannesjö.
Statistiken uppdateras löpande och bygger på offentliga register.

97 756 svenskar som heter Per finns i läckor på Darknet.
Finns du där?
Per bor tillsammans med Binella Nezic Vannesjö
I villan på Hållgatan 9 bor även Binella Nezic Vannesjö, Axel Vannesjö.
Binella Nezic Vannesjö firar sin 57-årsdag den 30 oktober. Skicka en gåva till Binella Nezic Vannesjö!
Axel Vannesjö firar sin 20-årsdag den 30 december. Skicka en gåva till Axel Vannesjö!
Mer information om Pers bostad
Adresslarm
Få reda på om någon skriver sig på din adress – helt gratis!
Pers tidigare adresser
Tidigare adresser för Per Vannesjö saknas.Fordonsinnehav för Per
Enligt Biluppgifter.se äger Per 2 fordon, det senaste köptes 2025-04-13.
Se fordonsinformation och värdering i bilregistret
Vill du sälja din bil? Värdera din bil kostnadsfritt hos Biluppgifter.se.
Pers lön och inkomster
Med Lönekollen kan du få reda på hur mycket Per tjänar på sitt jobb och vilka övriga inkomster han har.
Vill du veta vad Per tjänar?
Spara och placera för Per
Att planera för framtiden är avgörande. Om Per börjar spara 1000 kr i månaden redan idag, kan det ge honom upp till 4 000 kr extra i månaden i pension när han går i pension vid 68 års ålder. Se hur mycket pension du har idag!
Använd kalkylatorn nedan för att få en uppskattning av hur mycket extra pension du kan få genom ett eget sparande. Beräkningarna presenteras av pensionera.se och baseras på en årlig avkastning på 7% samt en pensionsålder på 67 år.
Pers jobb & styrelseuppdrag
Per sitter i 69 bolagsstyrelser. Störst är Ebp i Olofström AB.
Ebp i Olofström AB, omsättning 545 088 tkr, vinst 63 095 tkr
Anva Hordagruppen AB, omsättning 243 723 tkr, förlust −19 074 tkr
Pvi Segerström AB, omsättning 224 422 tkr, förlust −7 689 tkr
Laserkraft Bredaryd AB, omsättning 219 610 tkr, vinst 16 946 tkr
Ekenäs Mekaniska AB, omsättning 213 627 tkr, vinst 9 010 tkr
Anva Components AB, omsättning 194 805 tkr, förlust −5 654 tkr
Anva Tubes & Components AB, omsättning 188 735 tkr, vinst 11 488 tkr
Floby Rescue AB, omsättning 187 322 tkr, vinst 5 954 tkr
Anva Polytech AB, omsättning 176 105 tkr, vinst 6 655 tkr
Pvi Esskå AB, omsättning 153 315 tkr, vinst 4 219 tkr
R-Man i Värnamo AB, omsättning 99 844 tkr, vinst 4 071 tkr
Pvi Hydroforming AB, omsättning 45 655 tkr, förlust −5 476 tkr
Inducore AB, omsättning 28 046 tkr, förlust −5 655 tkr
Carpenter i Mälardalen AB, omsättning 26 925 tkr, förlust −5 059 tkr
Svanströms Lackeringar AB, omsättning 26 762 tkr, vinst 5 650 tkr
Tolerans AB, omsättning 16 608 tkr, förlust −1 176 tkr
Per Vannesjö Invest AB, omsättning 13 353 tkr, vinst 1 923 tkr
Carpenter Fastigheter Östra Nibble AB, omsättning 10 659 tkr, förlust −1 433 tkr
Anva Industries AB, omsättning 8 887 tkr, förlust −3 283 tkr
Carpenter Fastigheter Södra Källtorp AB, omsättning 6 283 tkr, förlust −968 tkr
Carpenter Skälby Fastigheter AB, omsättning 6 044 tkr, vinst 954 tkr
Fastigheten Värnamo Sävrarp AB, omsättning 5 952 tkr, vinst 1 386 tkr
Fastigheten Föreda 1:10 AB, omsättning 5 278 tkr, vinst 2 834 tkr
Hedemora Industrial Park AB, omsättning 4 919 tkr, förlust −1 063 tkr
Fastigheten Landeryd 23:30 AB, omsättning 4 711 tkr, vinst 2 488 tkr
Fastigheten Ludvika Turbinen 2 AB, omsättning 4 689 tkr, vinst 696 tkr
Fastigheten Rapsen 5 AB, omsättning 3 514 tkr, vinst 2 024 tkr
Carpenter Fastigheter AB, omsättning 3 506 tkr, vinst 791 tkr
Amymone Fastighet AB, omsättning 3 354 tkr, vinst 471 tkr
Anva Invest AB, omsättning 2 594 tkr, vinst 984 tkr
Fastigheten Floby Mjölnaren 2 AB, omsättning 2 571 tkr, vinst 1 684 tkr
Carpenter Fastigheter Stenåldern AB, omsättning 2 568 tkr, förlust −1 142 tkr
Amymone AB, omsättning 2 484 tkr, vinst 9 927 tkr
Fastigheten Tomelilla Industribyn 1 AB, omsättning 1 961 tkr, vinst 470 tkr
Carpenter Fastigheter Fäbodvallen AB, omsättning 1 509 tkr, förlust −76 tkr
Pvi Esskå i Gislaved AB, omsättning 1 401 tkr, vinst 67 tkr
Fastigheten Saxhyttan 157:9 AB, omsättning 391 tkr, vinst 183 tkr
Pvi Tube Forming AB, omsättning 340 tkr, vinst 7 051 tkr
Fastigheten Knivsta - Tarv 3:20 AB, omsättning 152 tkr, förlust −526 tkr
Tolerans Group AB, omsättning 136 tkr, förlust −51 tkr
Pvi Sheet Metal AB, omsättning 120 tkr, vinst 4 822 tkr
Carpenter i Mälardalen Holding AB, omsättning 3 tkr, förlust −2 416 tkr
Inducore Components AB, omsättning 0 tkr, förlust −25 tkr
Laserkraft Fastighets AB, omsättning 0 tkr, förlust −12 tkr
Pvi Industries AB, omsättning 0 tkr, förlust −19 tkr
Carpenter Industrifastigheter AB, omsättning 0 tkr, förlust −1 633 tkr
Anva Invest Holding AB, omsättning 0 tkr, förlust −66 tkr
Anva Industries Holding AB, omsättning 0 tkr, förlust −15 tkr
Carpenter Södra Källtorp Projekt 2 AB, omsättning 0 tkr, förlust −3 tkr
Sala Truck Service AB, omsättning 0 tkr, förlust −10 tkr
Floby Rescue Holding AB, omsättning 0 tkr, förlust −7 tkr
Anva Stålrör Invest AB, omsättning 0 tkr, vinst 1 011 tkr
Inducore Främmestad AB, omsättning 0 tkr, förlust −846 tkr
Carpenter Invest AB, omsättning 0 tkr, förlust −4 tkr
Lemont Holding AB, omsättning 0 tkr, förlust −22 tkr
Rymd 28 AB, omsättning 0 tkr, förlust −6 tkr
Anva Ht Invest AB, omsättning 0 tkr, förlust −153 tkr
Nordic Truck Bodies AB, omsättning 0 tkr, förlust −20 tkr
Carpenter Fastigheter Lägesenergin 3 AB, omsättning 0 tkr, förlust −1 tkr
Floby Holding AB, omsättning 0 tkr, förlust −167 tkr
Amymone Holding AB, omsättning 0 tkr, vinst 6 422 tkr
Inducore Björkö AB, omsättning 0 tkr, förlust −22 tkr
Anva Polymer Solutions AB, omsättning 0 tkr, förlust −831 tkr
Inducore Gehab AB, omsättning 0 tkr, förlust −687 tkr
Space 12 AB, omsättning 0 tkr, förlust 0 tkr
Lemont Fastighet AB, omsättning 0 tkr, förlust −22 tkr
Nix Rökavvänjning AB, omsättning 0 tkr, förlust 0 tkr
Se om Per finns på LinkedIn.
Om Pers bostad på Hållgatan 9
En villa på 320 m2
Per bor i en villa på 320 m2 (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i området. Husets byggår är 1932.
Publicerade uppgifter tillhandahålls av Valueguard Index Sweden AB, som i sin tur får sina uppgifter från Lantmäteriet. Behöver du rätta eventuellt felaktiga uppgifter om din bostad? Kontakta din kommun.
Skydda din bostad på 320 m²
20 inbrott har skett nära dig de senaste 6 månaderna. Ditt hem på 320 m² förtjänar trygghet. Lämna ditt nummer – vi ger dig en kostnadsfri säkerhetsanalys från Verisure.

Tomt på ca 1132 kvadratmeter
Tomten, PETRA 1, är större än andra tomter i området.
Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten PETRA 1 vid olika klockslag och årstider.
Kolla om någon byggt för nära tomtgränsen.
Tomt/Fastighetsrapport med taxeringsuppgifter, detaljplans- och lagfartsinfo, översiktskarta, tomtkarta mm.
Husets värdeindikation är mellan 4 300 000 kr och 16 500 000 kr
I Västerås kommun är det just nu 92 villor ute till försäljning på Hemnet. Deras medianpris baserat på utropspris uppgår till 3 995 000 kr med ett kvadratmeterpris om 31 582 kr/m².
- Äger du bostaden? Följ bostadens värde med Hemnet värdeindikation. Det är helt gratis, och du kan dessutom följa prisutvecklingen i ditt område.
Bolån i Västerås - räkna på din boendekostnad
Genomsnittlig ränta föregående månad (maj 2026) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 2,82 %.
Räkna på ditt bolån!Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss. Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 2,86 % (maj 2026). Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 2,82 % med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 706 175 kronor och den första avbetalningen är 4 017 kronor.
Boendemiljön kring Hållgatan 9
Hållgatan 9 ligger i Västerås
I området kring Hållgatan 9 bor många i villor och flerbostadshus som för det mesta är byggda på 1930- och 1940-talet.
Fakta om postnummret
Postnumret 724 61 täcker en yta på 0,39 kvadratkilometer och ligger i Västerås. Här bor 1711 personer, fördelade på cirka 1162 hushåll med en genomsnittlig hushållsstorlek på 1,5 personer. Med en befolkningstäthet på 4 342 personer per kvadratkilometer är området relativt tätbebyggt jämfört med genomsnittet i Sverige.
Detta är ett område där grannarna känner varandra - inte minst eftersom flera av dem haft turen på sin sida. Invånare i postummer 724 61 har nämligen tillsammans delat på över 4,7 miljoner kronor i vinster från Postkodlotteriet, vilket har bidragit till extra glädje i kvarteren.
Postkodlotteriets topplista i Västerås
Nedan postnummer i Västerås har vunnit mest hos Postkodlotteriet sedan 2005. Vill du också ha chans att vinna tillsammans med dina grannar? Köp din lott här.
| Postnummer | Vinstsumma |
|---|---|
| 1.Postnummer 723 50 | 11 684 650 kr |
| 2.Postnummer 722 26 | 8 792 703 kr |
| 3.Postnummer 723 46 | 8 331 440 kr |

Restauranger
Lockas man av restaurangbesök finns Brasserie Stadsparken och Boca i närheten.
Drönarfoton över Västerås Domkyrkodistrikt
En drönare har flugit över Västerås Domkyrkodistrikt och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Västerås Domkyrkodistrikt eller kolla om ditt hus finns med.
Drönarkartan – se fler foton från ovan.
Bostadsmarknaden i Västerås kommun
Se fler bostäder till salu i Västerås kommun
Vill du bo i detta område? Skapa en bevakning på Hemnet och få nya bostäder direkt via e-post!
Om Hemnet Max rekommendationerOm bostäder är märkta med "Max" betyder det att de har annonspaketet Hemnet Max som ger extra synlighet.
I området byggs och planeras totalt 107 nya lägenheter. Se alla på Hemnet!
Händelser och brott i området
Presenterat avI området kring Hållgatan 9 har det skett följande polisära ingripande och händelser de senaste 6 månaderna. Datan hämtas från polisens öppna databas och visar ärenden som skett i Västerås.
Ovan information presenteras av hitta.se i samarbete med Verisure.
I ditt hem finns allt du vill skydda. När 20 inbrott skett nära dig är trygghet viktigare än någonsin.
Verisure erbjuder helhetslösningar för att säkra ditt hem.
Med ett hemlarm från Verisure sänks risken för inbrott.
Lämna ditt nummer – vi visar hur.Inkomna ärenden i Västerås
Människorna i kvarteret runt Hållgatan 9
Äldre med goda inkomster utan barn eller med äldre barn i villa i eftertraktade närförorter kring storstäderna
Vanliga intressen är segling, teater, konst, värdepapper och värdepappersaffärer, golf, utförsåkning, arbeta i trädgården, näringsliv och samhällsekonomi, energisparande och ungdomskultur.
Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.
Livsstilskartan — utforska livsstilarna i området.
Kolla nya grannar nära Hållgatan 9
Få koll på alla nyinflyttade och grannar i grannskapet.
I området är medelinkomsten högre
Här är medelinkomsten
Taxeringskalendern — se exakt vad grannar och kollegor tjänar.
Hög medelålder i området
Medelåldern i området är 50 år, vilket är högre än medelåldern i Västerås kommun (48 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är sambos med barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (35%) är högre än i resten av kommunen.
Liberalerna är ovanligt starka i området
I valdistriktet röstar man borgerligt. Liberalerna får 111% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 38.7% av rösterna.
Livsstilskartan visar mer om hur partierna ligger till i området.
+111%I närheten av Hållgatan 9
Vill du få en bättre bild av området kring Hållgatan 9?
Här visar vi några av de vanligaste platserna i närheten – som förskolor, matbutiker, parker och träningsanläggningar.
Totalt finns det:
8 antal förskolor inom 3 km
9 matbutiker inom 3 km
Ett flertal grönområden att upptäcka.
Utforska parker och fritidsområden
Informationen baseras på hur långt det är från adressen till olika verksamheter och servicepunkter – perfekt för dig som är nyfiken på området, planerar flytt eller bara vill jämföra olika bostadsområden.
Förskola & Skola i området
578 meter från adressen ligger Stallhagens Barn i Mälardalen AB.
Matbutiker
Bara sju minuters promenad bort ligger närmsta livsmedelsbutik, Thé Boden på Sturegatan 10.
Träning och fritid
För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Itrim Västerås, fyra minuters promenad från adressen.
Friluftskartan – utforska naturen i området.










