Hitta.se

Fagerängsvägen 13B

141 37,Huddinge,Huddinge Stockholms län

Adress i Stensängen i Huddinge i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Fagerängsvägen 13B.

Hitta hit

Mer information om Fagerängsvägen 13B och området

En villa byggd 1960

På adressen finns en villa byggd 1960. Huset är 107 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Huddinge.

Fagerängsvägen 13 har ca 2337 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

2337 potentiella
köpare

Bolån i Huddinge - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (jul 2025) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 2.89%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 2.93% (jul 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 2.89% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 723 704 kronor och den första avbetalningen är 4 075 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Huddinge

Tomt på ca 805 kvadratmeter

Tomten, KLÖVERN 5, är mindre än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten KLÖVERN 5 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Fagerängsvägen 13B

Boendemiljön i Fagerängsvägen 13B

Fagerängsvägen 13 ligger i Huddinge

I området kring Fagerängsvägen 13 bor många i villor och kedjehus som för det mesta är byggda på 1920- och 1960-talet.

Boendemiljön i Fagerängsvägen 13B

Drönarfoton över Stensängen

En drönare har flugit över Stensängen och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Stensängen eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Fagerängsvägen 13B

Människorna i Fagerängsvägen 13B

Äldre med goda inkomster utan barn eller med äldre barn i villa i eftertraktade närförorter kring storstäderna

Vanliga intressen är segling, teater, konst, värdepapper och värdepappersaffärer, golf, utförsåkning, arbeta i trädgården, näringsliv och samhällsekonomi, energisparande och ungdomskultur.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Fagerängsvägen 13B har 25% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är högre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 38% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (27%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 42% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 74%.

I Stensängen är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 41 411 kr, vilket är 52% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 2 053 499 kr i lån.

+53%

Här i Huddinge betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 32. Det innebär att inkomstskatten här är 1,0 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 400 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

19,87% (-1,78)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

32,192% (-0,98)

Låg medelålder i området

Medelåldern i området är 44 år, vilket är lägre än medelåldern i Huddinges kommun (45 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (17%) är lägre än i resten av kommunen.

Liberalerna är ovanligt starka i Stensängen

I valdistriktet röstar man borgerligt. Liberalerna får 102% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 27.4% av rösterna.

L+102%

Bostadsmarknaden i Stensängen

Objekt till salu i Stuvsta

Logo url

Se fler objekt till salu i Stuvsta

Köp bostad på Stensängsvägen 5AKommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Hästbäcksvägen 3Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Hästbäcksvägen 12Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Kräpplavägen 26Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Skogsduvevägen 6A

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

260 meter från adressen ligger Förskolan Daggkåpan.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Bara två minuters promenad bort ligger närmsta livsmedelsbutik, Stora Coop Stuvsta på Ågestavägen 1.

Lockas man av restaurangbesök finns Pizzeria Il Pirata och Pizzabakeren Stockholm Hagsätra i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca sex minuters cykelväg (1624 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca tre minuters gångväg (300 meter) från adressen.