Hitta.se

Falkuddsslingan 33

148 97,Sorunda,Nynäshamn Stockholms län

Adress på Lisö i Sorunda i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Falkuddsslingan 33.

Hitta hit

Mer information om Falkuddsslingan 33 och området

En villa byggd 1961

På adressen finns en villa byggd 1961. Huset är 76 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Sorunda.

Falkuddsslingan 33 har ca 10 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

10 potentiella
köpare

Bolån i Sorunda - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Sorunda

Tomt på ca 2940 kvadratmeter

Tomten, HÄSTNÄS 8:60, är mindre än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten HÄSTNÄS 8:60 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Falkuddsslingan 33

Boendemiljön i Falkuddsslingan 33

Falkuddsslingan 33 ligger i Nynäshamn

I området kring Falkuddsslingan 33 bor många i villor som för det mesta är byggda på 1950- och 1960-talet.

Boendemiljön i Falkuddsslingan 33

Drönarfoton över Lisö

En drönare har flugit över Lisö och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Lisö eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Falkuddsslingan 33

Människorna i Falkuddsslingan 33

Äldre och pensionerade medelinkomsttagarpar utan barn i villa utanför småstäder

Vanliga intressen är krukväxter, lösa korsord eller sudoku, arbeta i trädgården, jakt, antikviteter, trav och galopp, energisparande, kungligheter, sticka och handarbeta och skattefrågor.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Falkuddsslingan 33 har 10% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 6% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (24%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Utbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 25% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 60%.

På Lisö är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 28 796 kr, vilket är 6% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 338 750 kr i lån.

+6%

Här i Nynäshamn betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 32. Det innebär att inkomstskatten här är 1,0 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 400 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

19,85% (-1,80)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

32,172% (-1,00)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 54 år, vilket är högre än medelåldern i Nynäshamns kommun (49 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (37%) är högre än i resten av kommunen.

Sverigedemokraterna är ovanligt starka på Lisö

I valdistriktet röstar man borgerligt. Sverigedemokraterna får 67% fler röster än riksgenomsnittet. Sverigedemokraterna är största parti med 29.3% av rösterna.

SD+67%

Bostadsmarknaden på Lisö

Objekt till salu på området

Logo url

Se fler objekt till salu i

Köp bostad på Kättelholmen 16Accepting Bids badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Lappalund 19Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Lappalund 20Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Norra vägen 21CTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Tussilagovägen 16Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca två minuters gångväg (188 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (95 meter) från adressen.