Hitta.se
William Persson

William Persson

20 årSmedjebacken

Jan William Persson bor i en villa i Smedjebacken. Han bor tillsammans med Magnus Persson. Hans födelsedag är den 17 maj och han har namnsdag den 6 april. Villans värde är mellan 900 000 – 1 600 000 kr enligt Hemnets värdeindikation. Vill du också värdera din bostad? Få en gratis värdeindikation på Hemnet.


Är du Jan William Persson

Om William Persson på Kaplansgatan 10

William fyller 21 år om cirka 10 månader

Williams födelsedag är den 17 maj. Få en några dagar innan.

EurofloristSkicka blommor med Euroflorist

Anledningar att fira William:

Födelsedag

Födelsedag om 318 dagar (17 maj)

Namnsdag

Namnsdag om 276 dagar (6 april)

Halloween om 121 dagar (31 oktober)

Om namnet William Persson

I vår databas finns det 28747 personer med namnet William och 77540 personer med efternamnet Persson.

Statistiken uppdateras löpande och bygger på offentliga register.

skimsafe img

I Smedjebacken har invånarna i snitt 3 läckta uppgifter på DarkWeb.

Just nu sker det mycket kapningar – hur säker är du?

skimsafe logo

William bor tillsammans med Magnus Persson

I villan på Kaplansgatan 10 bor även Magnus Persson.

Mer information om Williams bostad

Skydda din hemadress

Få reda på om någon skriver sig på din adress – helt gratis!

Williams tidigare adresser

Tidigare adresser för William Persson saknas.

Williams lön och inkomster

20-åringar i Smedjebacken tjänar 1 000 kr mer än genomsnittet i Sverige. Med Lönekollen kan du få reda på hur mycket William tjänar på sitt jobb och vilka övriga inkomster han har.

Vill du veta vad William tjänar?

Ta reda på det här!

Smedjebacken vs. Sverige

20-åringar i Smedjebacken tjänar i snitt:
Män:
5 000 kr i mån
Kvinnor:
4 000 kr i mån
20-åringar i Sverige tjänar i snitt:
Män:
4 000 kr i mån
Kvinnor:
5 000 kr i mån

Spara och placera för William

Att planera för framtiden är avgörande. Om William börjar spara 1000 kr i månaden redan idag, kan det ge honom upp till 4 000 kr extra i månaden i pension när han går i pension vid 68 års ålder. En 20-årig man i Smedjebacken har i snitt 89 242 kr sparat. Se hur mycket pension du har idag!

Spara effektivare

I Smedjebacken har pensionera.se räddat 101 076 068 kr genom att lyfta bort onödiga avgifter och satsa på att låta större del av inbetalningar gå till pensionssparande. Detta gör stor skillnad på pensionens storlek.

Vill du också spara effektivare till pensionen? - Läs mer här

Räkna på din pension!

Använd kalkylatorn nedan för att få en uppskattning av hur mycket extra pension du kan få genom ett eget sparande. Beräkningarna presenteras av pensionera.se och baseras på en årlig avkastning på 7% samt en pensionsålder på 67 år.

Din ålder idag32 år
Spara per månad3000 kr

Vill du veta var William jobbar?

Sök efter William Perssons profil på LinkedIn.

Om Williams bostad på Kaplansgatan 10

En villa på 130 m2

William bor i en villa på 130 m2 (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i området. Husets byggår är 1932.

HusTa reda på värdet av din bostad – få en gratis värdeindikation på Hemnet

Publicerade uppgifter tillhandahålls av Valueguard Index Sweden AB, som i sin tur får sina uppgifter från Lantmäteriet. Behöver du rätta eventuellt felaktiga uppgifter om din bostad? Kontakta din kommun.

Skydda din bostad på 130 m²

0 inbrott har skett nära dig de senaste 6 månaderna. Ditt hem på 130 m² förtjänar trygghet. Lämna ditt nummer – vi ger dig en kostnadsfri säkerhetsanalys från Verisure.

Verisure background
Annons
Om Williams bostad på Kaplansgatan 10

Tomt på ca 862 kvadratmeter

Tomten, BJÖRKEN 3, är mindre än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten BJÖRKEN 3 vid olika klockslag och årstider.

Kolla om någon byggt för nära tomtgränsen.

Tomt/Fastighetsrapport med taxeringsuppgifter, detaljplans- och lagfartsinfo, översiktskarta, tomtkarta mm.

Köp tomtrapport

Husets värdeindikation är mellan 900 000 kr och 1 600 000 kr

I Smedjebackens kommun är det just nu 37 villor ute till försäljning på Hemnet. Deras medianpris baserat på utropspris uppgår till 1 795 000 kr med ett kvadratmeterpris om 18 360 kr/m².

Bolån i Smedjebacken - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (maj 2026) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 2,82 %.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss. Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 2,86 % (maj 2026). Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 2,82 % med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 706 175 kronor och den första avbetalningen är 4 017 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Smedjebacken

Boendemiljön kring Kaplansgatan 10

Kaplansgatan 10 ligger i Smedjebacken

I området kring Kaplansgatan 10 bor många i flerbostadshus och villor som för det mesta är byggda på 1930- och 1990-talet.

Fakta om postnummret

Postnumret 777 30 täcker en yta på 1,91 kvadratkilometer och ligger i Smedjebacken. Här bor 735 personer, fördelade på cirka 520 hushåll med en genomsnittlig hushållsstorlek på 1,4 personer. Med en befolkningstäthet på 385 personer per kvadratkilometer är området relativt tätbebyggt jämfört med genomsnittet i Sverige.

Detta är ett område där grannarna känner varandra - inte minst eftersom flera av dem haft turen på sin sida. Invånare i postummer 777 30 har nämligen tillsammans delat på över 1,3 miljoner kronor i vinster från Postkodlotteriet, vilket har bidragit till extra glädje i kvarteren.

Postkodlotteriets topplista i Smedjebacken

Nedan postnummer i Smedjebacken har vunnit mest hos Postkodlotteriet sedan 2005. Vill du också ha chans att vinna tillsammans med dina grannar? Köp din lott här.

PostnummerVinstsumma
1.Postnummer 777 60104 321 613 kr
2.Postnummer 777 332 812 955 kr
3.Postnummer 777 901 803 643 kr

I postnummer 777 30 har glada grannar delat på vinster för 1 352 303 kr

8 av 10 kunder vann i Postkodlotteriet förra året. Ta chansen att vinna du också!

Få första månaden för halva priset! (ord. lottpris 188 kr/mån). Köp din lott!

Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se. *Vinstsumman avser vinster utdelat sedan 2005. Gäller t.o.m 31/12-2026

Postkodlotteriet Logo
Postkodlotteriet

Bostadsmarknaden i Smedjebackens kommun

Bostäder till salu i Smedjebackens kommun

Logo url

Se fler bostäder till salu i Smedjebackens kommun

Vill du bo i detta område? Skapa en bevakning på Hemnet och få nya bostäder direkt via e-post!

Köp bostad på Kyrkogatan 32

Räkna på bolån

Nordea logo
Köp bostad på Allégatan 2B

Räkna på bolån

Nordea logo
Köp bostad på Nordvalls väg 5A

Räkna på bolån

Nordea logo
Köp bostad på Malmgatan 40

Räkna på bolån

Nordea logo
Köp bostad på Malmgatan 51

Räkna på bolån

Nordea logo

Nyproduktion i området

Logo url

I området byggs och planeras totalt 18 nya lägenheter. Se alla på Hemnet!

Köp bostad på Konstkanalvägen - obebyggda tomter
Köp bostad på Nyproducerat fritidshus vid Runn
Köp bostad på Stabergsviken - Eksjöhus
Köp bostad på BoKlok Duetten
Köp bostad på BRF Syrholen

Händelser och brott i området

Presenterat avVerisure logo

I området kring Kaplansgatan 10 har det skett följande polisära ingripande och händelser de senaste 6 månaderna. Datan hämtas från polisens öppna databas och visar ärenden som skett i en 50 km radie kring adressen.

Inbrott
0 st
Trafikolyckor
7 st
Bränder
0 st
Stöld
1 st
Inbrott
st
Trafikolyckor
7 st
Bränder
st
Stöld
1 st

Ovan information presenteras av hitta.se i samarbete med Verisure.

I ditt hem finns allt du vill skydda. När inbrott skett nära dig är trygghet viktigare än någonsin.
Verisure erbjuder helhetslösningar för att säkra ditt hem.

Camera icon

Med ett hemlarm från Verisure sänks risken för inbrott.

Lämna ditt nummer – vi visar hur.

Inkomna ärenden i Ludvika

13:38, 15 januariEn trafikolycka har inträffat i Ludvika.
19:43, 14 januariLarm om trafikolycka.
08:41, 14 januariEn olycka har inträffat i höjd med Jularbo
17:26, 13 januariEn bilist har köprt på en gångtrafikant på riksväg 66/länsväg 245 i Sörvik

Människorna i kvarteret runt Kaplansgatan 10

Människorna i kvarteret runt Kaplansgatan 10

Äldre och pensionerade medelinkomsttagarpar utan barn i villa utanför småstäder

Vanliga intressen är krukväxter, lösa korsord eller sudoku, arbeta i trädgården, jakt, antikviteter, trav och galopp, energisparande, kungligheter, sticka och handarbeta och skattefrågor.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Livsstilskartan — utforska livsstilarna i området.

Kolla nya grannar nära Kaplansgatan 10

Få koll på alla nyinflyttade och grannar i grannskapet.

I området är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 30 749 kr, vilket är 13% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 934 978 kr i lån.

Taxeringskalendern — se exakt vad grannar och kollegor tjänar.

Låg medelålder i området

Medelåldern i området är 48 år, vilket är lägre än medelåldern i Smedjebackens kommun (53 år) men högre än Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par med barn, 35-49, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (58%) är högre än i resten av kommunen.

Socialdemokraterna är ovanligt starka i området

I valdistriktet röstar man vänster. Socialdemokraterna får 93% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 54.4% av rösterna.

Livsstilskartan visar mer om hur partierna ligger till i området.

S+93%

I närheten av Kaplansgatan 10

I närheten av Kaplansgatan 10

Vill du få en bättre bild av området kring Kaplansgatan 10?

Här visar vi några av de vanligaste platserna i närheten – som förskolor, matbutiker, parker och träningsanläggningar.

Totalt finns det:

1 antal förskolor i Smedjebacken

0 matbutiker i Smedjebacken

Ett flertal grönområden att upptäcka.

Utforska parker och fritidsområden

Informationen baseras på hur långt det är från adressen till olika verksamheter och servicepunkter – perfekt för dig som är nyfiken på området, planerar flytt eller bara vill jämföra olika bostadsområden.

I närheten av Kaplansgatan 10

Förskola & Skola i området

I Smedjebacken ligger bland annat Myrstackens Daghem.