Hitta.se
Josefin Rämström

Josefin Rämström

35 årUppsala

Anna Josefin Rämström bor i en lägenhet på Kvarngärdet, Uppsala. Hennes födelsedag är den 11 september. Lägenhetens värde är mellan 1 700 000 – 2 100 000 kr enligt Hemnets värdeindikation. Vill du också värdera din bostad? Få en gratis värdeindikation på Hemnet.


Är du Anna Josefin Rämström

Om Josefin Rämström på Botvidsgatan 6B

Josefin fyller 36 år om cirka 10 månader

Josefins födelsedag är den 11 september. Få en några dagar innan.

EurofloristSkicka blommor med Euroflorist

Anledningar att fira Josefin:

Födelsedag

Födelsedag om 322 dagar (11 september)

Halloween om 7 dagar (31 oktober)

Om namnet Josefin Rämström

I vår databas finns det 17759 personer med namnet Josefin och 18 personer med efternamnet Rämström.

Statistiken uppdateras löpande och bygger på offentliga register.

skimsafe img

13 125 svenskar som heter Josefin finns i läckor på Darknet.

Finns du där?

skimsafe logo

Josefin bor själv i hushållet

Josefin bor ensam i lägenheten på 43kvm. Det finns inga fler
personer skrivna på adressen som är äldre än 18 år.

Mer information om Josefins bostad

Skydda din hemadress

Få reda på om någon skriver sig på din adress – helt gratis!

Josefins tidigare adresser

Josefin Rämström bodde tidigare på Skolvägen 49 i Örsundsbro.

Josefins lön och inkomster

35-åringar i Uppsala tjänar 1 000 kr mindre än genomsnittet i Sverige. Med Lönekollen kan du få reda på hur mycket Josefin tjänar på sitt jobb och vilka övriga inkomster hon har.

Vill du veta vad Josefin tjänar?

Ta reda på det här!

Uppsala vs. Sverige

35-åringar i Uppsala tjänar i snitt:
Män:
29 000 kr i mån
Kvinnor:
23 000 kr i mån
35-åringar i Sverige tjänar i snitt:
Män:
31 000 kr i mån
Kvinnor:
24 000 kr i mån

Spara och placera för Josefin

Att planera för framtiden är avgörande. Om Josefin börjar spara 1000 kr i månaden redan idag, kan det ge henne upp till 4 000 kr extra i månaden i pension när hon går i pension vid 68 års ålder. En 35-årig kvinna i Uppsala har i snitt 901 082 kr sparat. Se hur mycket pension du har idag!

Spara effektivare

I Uppsala har pensionera.se räddat 1 412 328 714 kr genom att lyfta bort onödiga avgifter och satsa på att låta större del av inbetalningar gå till pensionssparande. Detta gör stor skillnad på pensionens storlek.

Vill du också spara effektivare till pensionen? - Läs mer här

Räkna på din pension!

Använd kalkylatorn nedan för att få en uppskattning av hur mycket extra pension du kan få genom ett eget sparande. Beräkningarna presenteras av pensionera.se och baseras på en årlig avkastning på 7% samt en pensionsålder på 67 år.

Din ålder idag32 år
Spara per månad3000 kr

Vill du veta var Josefin jobbar?

Sök efter Josefin Rämströms profil på LinkedIn.

Om Josefins bostad på Botvidsgatan 6B

En lägenhet på 43 m2

Josefin bor i en lägenhet med ett rum på 43 m2. Den är mindre än de flesta av grannarnas lägenheter i fastigheten. Fastighetens byggår är 1937.

HusTa reda på värdet av din bostad – få en gratis värdeindikation på Hemnet

Publicerade uppgifter tillhandahålls av Valueguard Index Sweden AB, som i sin tur får sina uppgifter från Lantmäteriet. Behöver du rätta eventuellt felaktiga uppgifter om din bostad? Kontakta din kommun.

Skydda din bostad på 43 m²

9 inbrott har skett nära dig de senaste 6 månaderna. Ditt hem på 43 m² förtjänar trygghet. Lämna ditt nummer – vi ger dig en kostnadsfri säkerhetsanalys från Verisure.

Verisure background
Annons

Lägenheten ligger på andra våningen

Andra våningen, 2:a dörren fr. vänster (Lgh 1202).

Lägenhetens värdeindikation är mellan 1 700 000 kr och 2 100 000 kr

I Fålhagen är det just nu 74 lägenheter ute till försäljning på Hemnet. Deras medianpris baserat på utropspris uppgår till 1 850 000 kr med ett kvadratmeterpris om 49 429 kr/m².

Hemnet anger att tillförlitligheten i denna värdeindikation är Mellanhög. Det betyder att beräkningen stöds av ett visst antal datapunkter och historiska försäljningar, men att det finns lite mindre underlag än vid en hög tillförlitlighet. Värderingsdata för fritidshus är begränsad.

Hemnet Värderingsförtroendeindikator, diagram

Solläget på Botvidsgatan 6 B

Hur mycket sol får bostaden? I vår tomtrapport hittar du en solkarta som visar solens rörelser över Botvidsgatan 6 B – timme för timme. Det kan vara värdefullt vid exempelvis flytt, renovering eller planering av uteplats

Bolån i Uppsala - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (sep 2026) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 2,75 %.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss. Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 2,78 % (sep 2026). Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 2,75 % med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 688 646 kronor och den första avbetalningen är 3 958 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Uppsala

Boendemiljön kring Botvidsgatan 6B

Botvidsgatan 6 ligger i Uppsala

I området kring Botvidsgatan 6 bor många i flerbostadshus som för det mesta är byggda på 1930- och 1950-talet.

Fakta om postnummret

Postnumret 753 29 täcker en yta på 0,2 kvadratkilometer och ligger i Uppsala. Här bor 1903 personer, fördelade på cirka 1279 hushåll med en genomsnittlig hushållsstorlek på 1,5 personer. Med en befolkningstäthet på 9 575 personer per kvadratkilometer är området relativt tätbebyggt jämfört med genomsnittet i Sverige.

Detta är ett område där grannarna känner varandra - inte minst eftersom flera av dem haft turen på sin sida. Invånare i postummer 753 29 har nämligen tillsammans delat på över 1,4 miljoner kronor i vinster från Postkodlotteriet, vilket har bidragit till extra glädje i kvarteren.

Postkodlotteriets topplista i Uppsala

Nedan postnummer i Uppsala har vunnit mest hos Postkodlotteriet sedan 2005. Vill du också ha chans att vinna tillsammans med dina grannar? Köp din lott här.

PostnummerVinstsumma
1.Postnummer 754 4616 620 696 kr
2.Postnummer 743 349 235 231 kr
3.Postnummer 757 578 392 426 kr
Tävla i roligt quiz!
Utlottning av presentkort från Ving (2500 kr) och presentkort på Åhléns (150 kr).
Starta quizet!
Presentkort Ving 2 500 kr och Åhléns 150 kr

Restauranger

Lockas man av restaurangbesök finns Nymans Café och Pong Uppsala i närheten.

Boendemiljön kring Botvidsgatan 6B

Drönarfoton över Kvarngärdet

En drönare har flugit över Kvarngärdet och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Kvarngärdet eller kolla om ditt hus finns med.

Drönarkartan – se fler foton från ovan.

Bostadsmarknaden i Uppsala kommun

Bostäder till salu i Uppsala kommun

Logo url

Se fler bostäder till salu i Uppsala kommun

Vill du bo i detta område? Skapa en bevakning på Hemnet och få nya bostäder direkt via e-post!

Köp bostad på Torkelsgatan 30 C

Räkna på bolån

Nordea logo
Köp bostad på Botvidsgatan 8B

Räkna på bolån

Nordea logo
Köp bostad på S:t Persgatan 45B

Räkna på bolån

Nordea logo
Köp bostad på S:t Persgatan 47A

Räkna på bolån

Nordea logo
Köp bostad på S:t Persgatan 45C

Räkna på bolån

Nordea logo

Nyproduktion i området

Logo url

I området byggs och planeras totalt 61 nya lägenheter. Se alla på Hemnet!

Köp bostad på Zenit
Köp bostad på Luthagen Strand 2
Köp bostad på Luthagen - Luthagens Trädgård
Köp bostad på Östra Strand
Köp bostad på Kornbryggan

Händelser och brott i området

Presenterat avVerisure logo

I området kring Botvidsgatan 6B har det skett följande polisära ingripande och händelser de senaste 6 månaderna. Datan hämtas från polisens öppna databas och visar ärenden som skett i Uppsala.

Inbrott
9 st
Trafikolyckor
22 st
Bränder
11 st
Stöld
11 st
Inbrott
9 st
Trafikolyckor
22 st
Bränder
11 st
Stöld
11 st

Ovan information presenteras av hitta.se i samarbete med Verisure.

I ditt hem finns allt du vill skydda. När 9 inbrott skett nära dig är trygghet viktigare än någonsin.
Verisure erbjuder helhetslösningar för att säkra ditt hem.

Camera icon

Med ett hemlarm från Verisure sänks risken för inbrott.

Lämna ditt nummer – vi visar hur.

Inkomna ärenden i Uppsala

Igår, 07:29Bestulen man spårade sin elsparkcykel.
13:05, 22 oktoberEn yngre man kontaktade en kvinna i 80 års åldern och uppgav sig vara från polisen och han vill fotografera kvinnans guldsmycken.
09:37, 16 oktoberTvå personer på elsparkcykel i kollision med bil.
08:29, 10 oktoberBil har kört in i mitträcket på E4.

Människorna i kvarteret runt Botvidsgatan 6B

Människorna i kvarteret runt Botvidsgatan 6B

Unga urbana singelhushåll med goda inkomster i bostadsrätt i innerstad eller citynära förort

Vanliga intressen är konst, andra länders kultur, teater, utrikespolitik, segling, inrikespolitik, jämställdhetsfrågor, litteratur, modenyheter och ungdomskultur.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Livsstilskartan — utforska livsstilarna i området.

Kolla nya grannar nära Botvidsgatan 6B

Få koll på alla nyinflyttade och grannar i grannskapet.

På Kvarngärdet är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 28 131 kr, vilket är 3% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 890 765 kr i lån.

Taxeringskalendern — se exakt vad grannar och kollegor tjänar.

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 53 år, vilket är högre än medelåldern i Uppsalas kommun (45 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 65+, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (15%) är lägre än i resten av kommunen.

Liberalerna är ovanligt starka på Kvarngärdet

I valdistriktet röstar man vänster. Liberalerna får 46% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 29.5% av rösterna.

Livsstilskartan visar mer om hur partierna ligger till i området.

L+46%

I närheten av Botvidsgatan 6B

I närheten av Botvidsgatan 6B

Vill du få en bättre bild av området kring Botvidsgatan 6B?

Här visar vi några av de vanligaste platserna i närheten – som förskolor, matbutiker, parker och träningsanläggningar.

Totalt finns det:

8 antal förskolor inom 3 km

14 matbutiker inom 3 km

Ett flertal grönområden att upptäcka.

Visa alla förskolor i området

Se matbutiker i området

Utforska parker och fritidsområden

Informationen baseras på hur långt det är från adressen till olika verksamheter och servicepunkter – perfekt för dig som är nyfiken på området, planerar flytt eller bara vill jämföra olika bostadsområden.

I närheten av Botvidsgatan 6B

Förskola & Skola på Kvarngärdet

548 meter från adressen ligger Barnhagens Förskola.

Picard

Matbutiker

Bara sju minuters promenad bort ligger närmsta livsmedelsbutik, Picard på Vaksalagatan 8.

Nordic Wellness Uppsala Studenternas

Träning och fritid

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Nordic Wellness Uppsala Studenternas, 7 cykelväg från adressen.

Friluftskartan – utforska naturen i området.