Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet är att genom utveckling och försäljning av mjukvaruapplikationer, rådgivning, analys, utbildning och konferenser förstärka företags, myndigheters och organisationsers verksamhets- och organisationsutveckling samt att aktivt äga, förvalta och utveckla företag och därmed förenligt verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 142 109 | 199 677 | 187 253 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -36 990 | -22 683 | -29 870 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -57 438 | -17 287 | -28 793 |
| Årets resultat (tkr) | -45 722 | -19 909 | -16 012 |
| Summa tillgångar (tkr) | 297 773 | 194 269 | 205 202 |
| Antal anställda | 74 | 76 | 70 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 142 109 | 199 677 | 187 253 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -36 990 | -22 683 | -29 870 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -57 438 | -17 287 | -28 793 |
| Årets resultat (tkr) | -45 722 | -19 909 | -16 012 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 44 940 | 34 721 | 27 132 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 252 833 | 159 548 | 178 070 |
| Tillgångar (tkr) | 297 773 | 194 269 | 205 202 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 164 691 | 157 516 | 165 365 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 264 | 2 411 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 131 819 | 34 343 | 39 836 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 297 773 | 194 269 | 205 202 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 8 157 | 9 128 | 10 962 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 47 816 | 47 718 | 41 212 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 35 289 | 25 367 | 22 697 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 74 | 76 | 70 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 920 | 2 627 | 2 675 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 233 | 1 082 | 1 070 |
| Vinstmarginal | -26.0% | -11.4% | -15.9% |
| Soliditet | 55.3% | 81.1% | 80.6% |
| Kassalikviditet | 191.8% | 464.6% | 447.0% |
4c Group AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 9 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet är att genom utveckling och försäljning av mjukvaruapplikationer, rådgivning, analys, utbildning och konferenser förstärka företags, myndigheters och organisationsers verksamhets- och organisationsutveckling samt att aktivt äga, förvalta och utveckla företag och därmed förenligt verksamhet.