Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall själv eller genom hel- eller delägda bolag investera i och medverka till finansiering av företag, dock ej tillståndspliktig sådan, förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 482 | 3 | |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 472 | -7 | -47 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -125 089 | -36 188 | -24 638 |
| Årets resultat (tkr) | -125 087 | -36 188 | -25 198 |
| Summa tillgångar (tkr) | 670 199 | 731 855 | 706 690 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 482 | 3 | |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 472 | -7 | -47 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -125 089 | -36 188 | -24 638 |
| Årets resultat (tkr) | -125 087 | -36 188 | -25 198 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 327 114 | 471 449 | 471 449 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 343 085 | 260 406 | 235 241 |
| Tillgångar (tkr) | 670 199 | 731 855 | 706 690 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 46 210 | 129 297 | 165 485 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 271 350 | 325 000 | 387 765 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 352 639 | 277 558 | 153 440 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 670 199 | 731 855 | 706 690 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 97.9% | -233.3% | 0.0% |
| Soliditet | 6.9% | 17.7% | 23.4% |
| Kassalikviditet | 97.3% | 93.8% | 153.3% |
Actic AB ingår i en koncern med 10 bolag. Moderbolag är ACTIC Holding AB och koncernmoderbolag är Actic Topholding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall själv eller genom hel- eller delägda bolag investera i och medverka till finansiering av företag, dock ej tillståndspliktig sådan, förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.