Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att bedriva publikations- och medieverksamhet samt att bedriva annan verksamhet som enligt styrelsen står i naturlig samband därmed, inkluderat bland annat tryckeri-, reproduktions-, förlags-, annons-, reklam-, marknadsföring-, evenemangs-, rese-, underhållnings-, nöjes-, handel-, tillverknings- samt uthyrningsverksamhet nationellt och internationellt. Detta kan företas dels direkt, dels genom investering - inklusive ägande av kapitalandelar - i andras verksamheter.
| 2025-09* | 2023-09* | 2022-09* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 016 374 | 1 088 986 | 1 195 483 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 72 256 | 3 695 | 5 789 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 90 911 | -62 581 | 34 281 |
| Årets resultat (tkr) | 73 033 | -40 549 | 28 760 |
| Summa tillgångar (tkr) | 505 773 | 490 716 | 658 956 |
| Antal anställda | 263 | 366 | 374 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-09* | 2023-09* | 2022-09* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 016 374 | 1 088 986 | 1 195 483 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 72 256 | 3 695 | 5 789 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 90 911 | -62 581 | 34 281 |
| Årets resultat (tkr) | 73 033 | -40 549 | 28 760 |
| TILLGÅNGAR | 2025-09* | 2023-09* | 2022-09* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 49 722 | 232 359 | 273 376 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 456 051 | 258 357 | 385 580 |
| Tillgångar (tkr) | 505 773 | 490 716 | 658 956 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-09* | 2023-09* | 2022-09* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 100 915 | 46 385 | 186 935 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 37 635 | 38 244 | 38 551 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 367 223 | 406 087 | 433 470 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 505 773 | 490 716 | 658 956 |
| 2025-09* | 2023-09* | 2022-09* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 398 | 9 694 | 10 456 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 162 186 | 212 085 | 221 635 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 83 145 | 103 745 | 100 590 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 70 000 | 100 000 |
| 2025-09* | 2023-09* | 2022-09* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 263 | 366 | 374 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 865 | 2 975 | 3 196 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 946 | 889 | 890 |
| Vinstmarginal | 7.1% | 0.3% | 0.5% |
| Soliditet | 19.9% | 9.4% | 28.4% |
| Kassalikviditet | 121.1% | 61.2% | 87.0% |
Aller Media AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Aller Holding A/S. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-09.
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att bedriva publikations- och medieverksamhet samt att bedriva annan verksamhet som enligt styrelsen står i naturlig samband därmed, inkluderat bland annat tryckeri-, reproduktions-, förlags-, annons-, reklam-, marknadsföring-, evenemangs-, rese-, underhållnings-, nöjes-, handel-, tillverknings- samt uthyrningsverksamhet nationellt och internationellt. Detta kan företas dels direkt, dels genom investering - inklusive ägande av kapitalandelar - i andras verksamheter.