Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att administrativt stödja verksamheter som bedrivs i koncernens olika bolag samt utveckla och erbjuda kompentenshöjande insatser genom utbildningar och handledning inom LSS, SoL, äldreomsorg och skola.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 476 194 | 409 436 | 377 432 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -7 044 | -8 793 | -4 359 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 035 | 23 188 | 22 858 |
| Årets resultat (tkr) | 421 587 | 301 678 | -7 729 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 628 336 | 2 184 182 | 1 863 160 |
| Antal anställda | 200 | 191 | 180 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 476 194 | 409 436 | 377 432 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -7 044 | -8 793 | -4 359 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 035 | 23 188 | 22 858 |
| Årets resultat (tkr) | 421 587 | 301 678 | -7 729 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 86 900 | 84 237 | 71 757 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 2 541 436 | 2 099 945 | 1 791 403 |
| Tillgångar (tkr) | 2 628 336 | 2 184 182 | 1 863 160 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 488 769 | 1 067 182 | 765 504 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 834 942 | 660 896 | 512 415 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 304 625 | 456 104 | 585 241 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 628 336 | 2 184 182 | 1 863 160 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 137 395 | 126 091 | 115 142 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 67 272 | 60 271 | 52 866 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 200 | 191 | 180 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 381 | 2 144 | 2 097 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 023 | 976 | 933 |
| Vinstmarginal | -1.5% | -2.1% | -1.1% |
| Soliditet | 79.5% | 70.7% | 60.9% |
| Kassalikviditet | 834.3% | 460.4% | 306.1% |
Ambea Sverige AB ingår i en koncern med 121 bolag. Moderbolag är Vardaga & Nytida AB och koncernmoderbolag är Ambea AB ( Publ ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att administrativt stödja verksamheter som bedrivs i koncernens olika bolag samt utveckla och erbjuda kompentenshöjande insatser genom utbildningar och handledning inom LSS, SoL, äldreomsorg och skola.