Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva biomedicinsk forskning och utveckling samt kommersialisering av biomedicinska produkter, idka handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 211 684 | 3 089 857 | 2 512 190 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 348 520 | 2 227 649 | 1 668 622 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 327 976 | 2 213 289 | 1 582 981 |
| Årets resultat (tkr) | 53 | 12 | 109 |
| Summa tillgångar (tkr) | 12 365 754 | 13 414 474 | 14 516 016 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 211 684 | 3 089 857 | 2 512 190 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 348 520 | 2 227 649 | 1 668 622 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 327 976 | 2 213 289 | 1 582 981 |
| Årets resultat (tkr) | 53 | 12 | 109 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 11 537 919 | 12 140 807 | 13 002 875 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 827 835 | 1 273 668 | 1 513 141 |
| Tillgångar (tkr) | 12 365 754 | 13 414 474 | 14 516 016 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 226 969 | 226 916 | 226 905 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 10 198 934 | 10 598 934 | 10 800 200 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 3 409 643 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 939 850 | 2 588 624 | 79 269 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 12 365 754 | 13 414 474 | 14 516 016 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 61.0% | 72.1% | 66.4% |
| Soliditet | 61.2% | 58.6% | 55.1% |
| Kassalikviditet | 42.7% | 49.2% | 1908.9% |
Arexis AB ingår i en koncern med 31 bolag. Koncernmoderbolag är Swedish Orphan Biovitrum AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva biomedicinsk forskning och utveckling samt kommersialisering av biomedicinska produkter, idka handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.