Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva friskvårdsanläggning och i anslutning härtill även driva cafeteria, utbildning inom friksvårdsområdet, kroppsbehandling, butiksförsäljning av friskvårdsartiklar samt äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 67 821 | 63 375 | 61 055 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 691 | 2 168 | 1 686 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 611 | 2 595 | 1 953 |
| Årets resultat (tkr) | 773 | 59 | 1 015 |
| Summa tillgångar (tkr) | 21 012 | 25 238 | 26 064 |
| Antal anställda | 11 | 10 | 12 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 67 821 | 63 375 | 61 055 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 691 | 2 168 | 1 686 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 611 | 2 595 | 1 953 |
| Årets resultat (tkr) | 773 | 59 | 1 015 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 734 | 1 300 | 794 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 19 279 | 23 939 | 25 270 |
| Tillgångar (tkr) | 21 012 | 25 238 | 26 064 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 5 129 | 11 557 | 11 498 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 872 | 242 | 734 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 15 011 | 13 440 | 13 832 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 21 012 | 25 238 | 26 064 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 7 200 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 11 | 10 | 12 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 166 | 6 338 | 5 088 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 2.5% | 3.4% | 2.8% |
| Soliditet | 27.4% | 46.5% | 46.1% |
| Kassalikviditet | 127.0% | 176.5% | 181.3% |
Atlantis Spa AB ingår i en koncern med 26 bolag. Moderbolag är Sportlife M W AB och koncernmoderbolag är Nordic Wellness Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva friskvårdsanläggning och i anslutning härtill även driva cafeteria, utbildning inom friksvårdsområdet, kroppsbehandling, butiksförsäljning av friskvårdsartiklar samt äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.