Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet ska vara att utveckla konsument- och företagstjänster inom fordonsområdet, utveckla och tillhandhålla IT-system inom fordonsområdet, bedriva utveckling, tillverkning samt export och import av fordonstillbehör och reservdelar samt bedriva agentur- och grossistverksamhet inom fordonsområdet och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 69 753 | 81 581 | 91 566 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 106 | -3 142 | 581 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 848 | 3 928 | 4 363 |
| Årets resultat (tkr) | 2 365 | -1 385 | 3 370 |
| Summa tillgångar (tkr) | 154 971 | 161 357 | 181 359 |
| Antal anställda | 7 | 11 | 10 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 69 753 | 81 581 | 91 566 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 106 | -3 142 | 581 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 848 | 3 928 | 4 363 |
| Årets resultat (tkr) | 2 365 | -1 385 | 3 370 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 124 511 | 147 345 | 153 063 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 30 459 | 14 011 | 28 296 |
| Tillgångar (tkr) | 154 971 | 161 357 | 181 359 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 62 652 | 60 287 | 74 210 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 23 596 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 68 722 | 101 069 | 107 149 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 154 971 | 161 357 | 181 359 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 6 672 | 7 893 | 7 985 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 2 515 | 3 514 | 3 586 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 7 | 11 | 10 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 9 965 | 7 416 | 9 157 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 312 | 1 037 | 1 157 |
| Vinstmarginal | -1.6% | -3.9% | 0.6% |
| Soliditet | 40.4% | 37.4% | 40.9% |
| Kassalikviditet | 44.3% | 13.9% | 25.0% |
Automile AB ingår i en koncern med 7 bolag. Moderbolag är Automile Holding AB och koncernmoderbolag är ABAX Group AS. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet ska vara att utveckla konsument- och företagstjänster inom fordonsområdet, utveckla och tillhandhålla IT-system inom fordonsområdet, bedriva utveckling, tillverkning samt export och import av fordonstillbehör och reservdelar samt bedriva agentur- och grossistverksamhet inom fordonsområdet och därmed förenlig verksamhet.