Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva bygg- och anläggningsverksamhet med tjänsterna byggservice, byggentreprenad, markanläggning, gjutning, grävning, transport, maskinservice, förvalta och driva handel med fast egendom, samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 810 020 | 557 349 | 836 518 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 10 437 | -92 575 | 8 291 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 10 518 | -99 155 | 11 963 |
| Årets resultat (tkr) | 27 211 | -93 059 | 4 191 |
| Summa tillgångar (tkr) | 429 577 | 499 805 | 526 017 |
| Antal anställda | 201 | 197 | 201 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 810 020 | 557 349 | 836 518 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 10 437 | -92 575 | 8 291 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 10 518 | -99 155 | 11 963 |
| Årets resultat (tkr) | 27 211 | -93 059 | 4 191 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 146 567 | 134 054 | 137 807 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 283 010 | 365 751 | 388 210 |
| Tillgångar (tkr) | 429 577 | 499 805 | 526 017 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 131 842 | 104 630 | 67 689 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 13 372 | ||
| Avsättningar (tkr) | 2 027 | 1 682 | 1 337 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 58 537 | 97 221 | 40 474 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 237 171 | 296 272 | 403 145 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 429 577 | 499 805 | 526 017 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 105 629 | 100 791 | 97 583 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 43 568 | 43 827 | 41 671 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 201 | 197 | 201 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 030 | 2 829 | 4 162 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 742 | 734 | 693 |
| Vinstmarginal | 1.3% | -16.6% | 1.0% |
| Soliditet | 30.7% | 20.9% | 14.7% |
| Kassalikviditet | 119.2% | 123.4% | 96.2% |
Bab Bygg AB ingår i en koncern med 50 bolag. Koncernmoderbolag är Bra Invest Cks AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva bygg- och anläggningsverksamhet med tjänsterna byggservice, byggentreprenad, markanläggning, gjutning, grävning, transport, maskinservice, förvalta och driva handel med fast egendom, samt idka därmed förenlig verksamhet.