Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva handel med utrustning för bagerier och restauranger, förvaltning av fastigheter, förvaltning och handel med värdepapper, uthyrning av maskiner och inventarier inom bageri- och restaurangbranschen och för tillverkande mekanisk industri samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva uthyrning av transportmedel samt uthyrning av arbetskraft till mekanisk verkstadsrörelse, till kemisk teknisk industri och till transportbranschen samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även utveckla och producera produkter för hygien och en bättre inomhusmiljö utan bakterier i offentliga lokaler samt tillhandahålla exponeringslösningar, serviceavtal och marknadsaktiviter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva tillverkning och försäljning av kemisk tekniska miljöprodukter, livsmedel samt lagerhantering av ovanstående produkter samt idka förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 217 938 | 226 616 | 226 506 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 7 710 | 7 508 | 3 047 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 083 | 5 670 | 3 050 |
| Årets resultat (tkr) | 6 523 | 7 175 | 1 323 |
| Summa tillgångar (tkr) | 250 435 | 200 596 | 170 194 |
| Antal anställda | 32 | 37 | 38 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 217 938 | 226 616 | 226 506 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 7 710 | 7 508 | 3 047 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 083 | 5 670 | 3 050 |
| Årets resultat (tkr) | 6 523 | 7 175 | 1 323 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 144 206 | 124 977 | 109 300 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 106 229 | 75 619 | 60 894 |
| Tillgångar (tkr) | 250 435 | 200 596 | 170 194 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 88 501 | 81 978 | 74 803 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 16 891 | 15 629 | 12 782 |
| Avsättningar (tkr) | 411 | 365 | 319 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 51 578 | 25 591 | 22 691 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 93 055 | 77 033 | 59 599 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 250 435 | 200 596 | 170 194 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 070 | 2 070 | 1 896 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 14 142 | 14 369 | 13 869 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 6 900 | 6 696 | 6 695 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 32 | 37 | 38 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 811 | 6 125 | 5 961 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 722 | 625 | 591 |
| Vinstmarginal | 3.5% | 3.3% | 1.4% |
| Soliditet | 40.2% | 46.5% | 49.4% |
| Kassalikviditet | 101.3% | 82.7% | 82.1% |
Bakers Holding AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 5 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva handel med utrustning för bagerier och restauranger, förvaltning av fastigheter, förvaltning och handel med värdepapper, uthyrning av maskiner och inventarier inom bageri- och restaurangbranschen och för tillverkande mekanisk industri samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva uthyrning av transportmedel samt uthyrning av arbetskraft till mekanisk verkstadsrörelse, till kemisk teknisk industri och till transportbranschen samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även utveckla och producera produkter för hygien och en bättre inomhusmiljö utan bakterier i offentliga lokaler samt tillhandahålla exponeringslösningar, serviceavtal och marknadsaktiviter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva tillverkning och försäljning av kemisk tekniska miljöprodukter, livsmedel samt lagerhantering av ovanstående produkter samt idka förenlig verksamhet.