Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall utföra markanläggningsarbeten, byggnadsarbeten och projektering, äga och förvalta värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 162 157 | 136 398 | 164 309 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 736 | 2 664 | 19 678 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 432 | 3 528 | 20 633 |
| Årets resultat (tkr) | 246 | 2 700 | 1 722 |
| Summa tillgångar (tkr) | 98 255 | 105 265 | 83 097 |
| Antal anställda | 33 | 33 | 42 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 162 157 | 136 398 | 164 309 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 736 | 2 664 | 19 678 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 432 | 3 528 | 20 633 |
| Årets resultat (tkr) | 246 | 2 700 | 1 722 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 18 780 | 3 285 | 1 426 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 79 474 | 101 980 | 81 672 |
| Tillgångar (tkr) | 98 255 | 105 265 | 83 097 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 28 385 | 28 138 | 25 438 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 5 070 | 11 535 | 11 635 |
| Avsättningar (tkr) | 1 275 | 2 230 | 1 630 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 63 524 | 63 361 | 44 394 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 98 255 | 105 265 | 83 097 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 984 | 984 | 984 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 14 916 | 13 413 | 18 022 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 7 281 | 6 302 | 8 434 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 33 | 33 | 42 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 914 | 4 133 | 3 912 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 702 | 627 | 653 |
| Vinstmarginal | 1.1% | 1.9% | 12.0% |
| Soliditet | 32.6% | 34.6% | 40.7% |
| Kassalikviditet | 124.1% | 158.0% | 182.4% |
Bj Markbyggnads AB ingår i en koncern med 5 bolag. Koncernmoderbolag är Bj Mark AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall utföra markanläggningsarbeten, byggnadsarbeten och projektering, äga och förvalta värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.