Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska, direkt eller indirekt, förvalta värdepapper och fastigheter, bedriva konsultverksamhet inom området ekonomi och administration, bedriva handel med byggprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 627 719 | 757 924 | 829 696 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -172 060 | -93 360 | -131 585 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -505 189 | -68 320 | -89 197 |
| Årets resultat (tkr) | -468 983 | 1 052 | 27 462 |
| Summa tillgångar (tkr) | 5 083 079 | 2 837 255 | 2 822 220 |
| Antal anställda | 170 | 171 | 278 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 627 719 | 757 924 | 829 696 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -172 060 | -93 360 | -131 585 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -505 189 | -68 320 | -89 197 |
| Årets resultat (tkr) | -468 983 | 1 052 | 27 462 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 4 424 652 | 906 114 | 963 910 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 658 427 | 1 931 141 | 1 858 310 |
| Tillgångar (tkr) | 5 083 079 | 2 837 255 | 2 822 220 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 012 119 | 196 255 | 195 203 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 76 425 | 68 017 | 101 787 |
| Avsättningar (tkr) | 219 | ||
| Långfristiga skulder (tkr) | 475 631 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 518 904 | 2 572 764 | 2 525 230 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 5 083 079 | 2 837 255 | 2 822 220 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 86 736 | 141 192 | 156 339 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 36 138 | 57 637 | 63 348 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 170 | 171 | 278 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 692 | 4 432 | 2 985 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 723 | 1 163 | 790 |
| Vinstmarginal | -27.4% | -12.3% | -15.9% |
| Soliditet | 80.0% | 8.6% | 9.5% |
| Kassalikviditet | 109.3% | 67.7% | 64.9% |
Bjelin Viken AB ingår i en koncern med 43 bolag. Moderbolag är Välinge Holding AB och koncernmoderbolag är Pervan Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska, direkt eller indirekt, förvalta värdepapper och fastigheter, bedriva konsultverksamhet inom området ekonomi och administration, bedriva handel med byggprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.