Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall driva tillverkning och försäljning av kemiska produkter och idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 123 451 | 4 099 203 | 3 898 496 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 214 648 | 216 256 | 299 805 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 184 682 | 238 641 | 287 118 |
| Årets resultat (tkr) | 306 558 | 236 267 | 221 562 |
| Summa tillgångar (tkr) | 9 225 413 | 9 032 054 | 8 826 815 |
| Antal anställda | 955 | 927 | 934 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 123 451 | 4 099 203 | 3 898 496 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 214 648 | 216 256 | 299 805 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 184 682 | 238 641 | 287 118 |
| Årets resultat (tkr) | 306 558 | 236 267 | 221 562 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 7 633 269 | 7 647 311 | 7 762 488 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 592 144 | 1 384 743 | 1 064 327 |
| Tillgångar (tkr) | 9 225 413 | 9 032 054 | 8 826 815 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 699 877 | 593 319 | 557 051 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 4 882 181 | 5 083 689 | 5 142 436 |
| Avsättningar (tkr) | 1 060 012 | 1 034 449 | 974 012 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 9 794 | 10 424 | 12 258 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 573 550 | 2 310 173 | 2 141 058 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 9 225 413 | 9 032 054 | 8 826 815 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 5 247 | 5 417 | 4 455 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 755 062 | 707 988 | 682 999 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 399 788 | 425 475 | 439 172 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 300 000 | 200 000 | 200 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 955 | 927 | 934 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 318 | 4 422 | 4 174 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 215 | 1 229 | 1 206 |
| Vinstmarginal | 5.2% | 5.3% | 7.7% |
| Soliditet | 45.7% | 47.1% | 48.3% |
| Kassalikviditet | 53.8% | 52.1% | 41.5% |
Borealis AB ingår i en koncern med 7 bolag. Moderbolag är Borealis Sverige AB och koncernmoderbolag är OMV. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall driva tillverkning och försäljning av kemiska produkter och idka därmed förenlig verksamhet.