Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva tillverkning av livsmedel i form av kyld hälsoinriktad färdigmat till konsument, tillverkning av delikatesser med försäljning i lösvikt och i förpackning till detaljister och grossist, import av livsmedel, catering och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 137 202 | 133 576 | 133 610 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 8 125 | 7 839 | 3 885 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 270 | 8 517 | 4 362 |
| Årets resultat (tkr) | 5 663 | 5 665 | 3 260 |
| Summa tillgångar (tkr) | 44 441 | 57 208 | 56 114 |
| Antal anställda | 46 | 45 | 47 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 137 202 | 133 576 | 133 610 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 8 125 | 7 839 | 3 885 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 270 | 8 517 | 4 362 |
| Årets resultat (tkr) | 5 663 | 5 665 | 3 260 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 8 416 | 9 046 | 18 722 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 36 025 | 48 162 | 37 392 |
| Tillgångar (tkr) | 44 441 | 57 208 | 56 114 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 669 | 19 007 | 16 342 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 20 600 | 19 600 | 18 400 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 184 | 2 055 | 3 785 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 15 987 | 16 547 | 17 587 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 44 441 | 57 208 | 56 114 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 217 | 1 184 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 22 341 | 20 538 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 9 177 | 8 451 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 7 000 | 3 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 46 | 45 | 47 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 983 | 2 968 | 2 843 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 712 | 671 | |
| Vinstmarginal | 5.9% | 5.9% | 2.9% |
| Soliditet | 48.4% | 57.9% | 52.7% |
| Kassalikviditet | 200.5% | 269.0% | 189.8% |
Bosphorus AB ingår i en koncern med 5 bolag. Koncernmoderbolag är Pelser Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska bedriva tillverkning av livsmedel i form av kyld hälsoinriktad färdigmat till konsument, tillverkning av delikatesser med försäljning i lösvikt och i förpackning till detaljister och grossist, import av livsmedel, catering och därmed förenlig verksamhet.