Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall idka tillverkning av och handel med fotografiska, elektroniska och elektriska artiklar, sjukvårds- och sjukhusutrustning och kontorsutrustning samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 018 195 | 1 007 086 | 1 009 139 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 219 | -1 928 | -22 252 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -11 051 | 3 713 | -30 479 |
| Årets resultat (tkr) | -9 789 | 2 849 | -34 148 |
| Summa tillgångar (tkr) | 681 571 | 729 265 | 716 828 |
| Antal anställda | 265 | 274 | 266 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 018 195 | 1 007 086 | 1 009 139 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 219 | -1 928 | -22 252 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -11 051 | 3 713 | -30 479 |
| Årets resultat (tkr) | -9 789 | 2 849 | -34 148 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 170 031 | 136 819 | 111 223 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 511 540 | 592 446 | 605 605 |
| Tillgångar (tkr) | 681 571 | 729 265 | 716 828 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 118 258 | 128 047 | 125 198 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 327 207 | 330 117 | 311 926 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 236 106 | 271 101 | 279 704 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 681 571 | 729 265 | 716 828 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 468 | 3 846 | 2 044 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 384 | 439 | 440 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 181 590 | 175 771 | 165 772 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 92 198 | 113 165 | 124 631 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 265 | 274 | 266 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 842 | 3 675 | 3 794 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 044 | 1 070 | 1 101 |
| Vinstmarginal | -0.2% | -0.2% | -2.2% |
| Soliditet | 17.4% | 17.6% | 17.5% |
| Kassalikviditet | 203.1% | 209.3% | 204.2% |
Canon Svenska AB ingår i en koncern med 50 bolag. Moderbolag är Canon Europe NV och koncernmoderbolag är Canon Inc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall idka tillverkning av och handel med fotografiska, elektroniska och elektriska artiklar, sjukvårds- och sjukhusutrustning och kontorsutrustning samt därmed förenlig verksamhet.