Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall investera i små och medelstora företag, idka handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Idka affärer och affärsrådgivning avseende företagsköp och företagsadministration.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 26 671 | 34 412 | 11 629 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 527 | -6 571 | -1 374 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -2 505 | -4 467 | -1 450 |
| Årets resultat (tkr) | -2 505 | -4 785 | -1 502 |
| Summa tillgångar (tkr) | 31 016 | 26 105 | 18 108 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 26 671 | 34 412 | 11 629 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 527 | -6 571 | -1 374 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -2 505 | -4 467 | -1 450 |
| Årets resultat (tkr) | -2 505 | -4 785 | -1 502 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 10 312 | 2 201 | 3 701 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 20 704 | 23 904 | 14 407 |
| Tillgångar (tkr) | 31 016 | 26 105 | 18 108 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 9 693 | 12 199 | 16 983 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 21 322 | 13 907 | 1 125 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 31 016 | 26 105 | 18 108 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 26 671 | 34 412 | 11 629 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -9.5% | -19.1% | -11.8% |
| Soliditet | 31.3% | 46.7% | 93.8% |
| Kassalikviditet | 76.3% | 78.4% | 479.0% |
Capmate AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Qualcon AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall investera i små och medelstora företag, idka handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Idka affärer och affärsrådgivning avseende företagsköp och företagsadministration.