Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom systemutveckling och programmering.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 106 374 | 96 528 | 72 533 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -41 558 | -41 539 | -36 558 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -41 305 | -40 852 | -36 057 |
| Årets resultat (tkr) | -41 305 | -40 852 | -36 057 |
| Summa tillgångar (tkr) | 110 353 | 94 778 | 81 441 |
| Antal anställda | 33 | 32 | 29 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 106 374 | 96 528 | 72 533 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -41 558 | -41 539 | -36 558 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -41 305 | -40 852 | -36 057 |
| Årets resultat (tkr) | -41 305 | -40 852 | -36 057 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 37 467 | 38 201 | 35 667 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 72 886 | 56 577 | 45 774 |
| Tillgångar (tkr) | 110 353 | 94 778 | 81 441 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 70 273 | 61 484 | 52 311 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 40 080 | 33 294 | 29 130 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 110 353 | 94 778 | 81 441 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 822 | 3 764 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 25 814 | 20 278 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 9 803 | 7 497 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 33 | 32 | 29 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 223 | 3 017 | 2 501 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 195 | 986 | |
| Vinstmarginal | -39.1% | -43.0% | -50.4% |
| Soliditet | 63.7% | 64.9% | 64.2% |
| Kassalikviditet | 181.8% | 169.9% | 157.1% |
Centra Technology AB ingår i en koncern med 7 bolag. Moderbolag är Periphera Holding AB och koncernmoderbolag är Young Ventures AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom systemutveckling och programmering.