Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva läkemedelsutveckling samt annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 44 940 | 80 903 | 49 277 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -74 524 | -75 753 | -44 725 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -117 676 | -99 443 | -48 182 |
| Årets resultat (tkr) | -117 676 | -99 443 | -48 182 |
| Summa tillgångar (tkr) | 402 625 | 413 770 | 284 919 |
| Antal anställda | 10 | 10 | 5 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 44 940 | 80 903 | 49 277 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -74 524 | -75 753 | -44 725 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -117 676 | -99 443 | -48 182 |
| Årets resultat (tkr) | -117 676 | -99 443 | -48 182 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 324 320 | 280 766 | 196 279 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 78 305 | 133 004 | 88 640 |
| Tillgångar (tkr) | 402 625 | 413 770 | 284 919 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 252 550 | 191 888 | 216 306 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 125 000 | 190 400 | 45 400 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 25 075 | 31 481 | 23 212 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 402 625 | 413 770 | 284 919 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 9 146 | 5 315 | 3 748 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 11 061 | 8 842 | 5 946 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 11 300 | 9 944 | 18 893 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 10 | 10 | 5 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 494 | 8 090 | 9 855 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 3 151 | 2 410 | 5 717 |
| Vinstmarginal | -165.8% | -93.6% | -90.8% |
| Soliditet | 62.7% | 46.4% | 75.9% |
| Kassalikviditet | 312.3% | 422.5% | 381.9% |
Cereno Scientific AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva läkemedelsutveckling samt annan därmed förenlig verksamhet.