Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra arbeten inom ventilationsbranschen och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 42 650 | 39 308 | 59 472 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -192 | -2 499 | 9 664 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -91 | -2 355 | 9 882 |
| Årets resultat (tkr) | 1 915 | -506 | 5 395 |
| Summa tillgångar (tkr) | 16 698 | 20 094 | 22 645 |
| Antal anställda | 18 | 20 | 22 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 42 650 | 39 308 | 59 472 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -192 | -2 499 | 9 664 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -91 | -2 355 | 9 882 |
| Årets resultat (tkr) | 1 915 | -506 | 5 395 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 52 | 69 | 30 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 16 646 | 20 024 | 22 615 |
| Tillgångar (tkr) | 16 698 | 20 094 | 22 645 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 9 005 | 10 091 | 10 597 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 665 | 1 825 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 7 693 | 8 338 | 10 223 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 16 698 | 20 094 | 22 645 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 457 | 1 743 | 1 450 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 7 184 | 8 005 | 7 266 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 3 744 | 4 393 | 3 810 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 2 000 | 3 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 18 | 20 | 22 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 369 | 1 965 | 2 703 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 688 | 707 | 569 |
| Vinstmarginal | -0.5% | -6.4% | 16.3% |
| Soliditet | 53.9% | 56.2% | 52.6% |
| Kassalikviditet | 216.4% | 240.2% | 221.2% |
Ch Vent AB ingår i en koncern med 103 bolag. Moderbolag är Currentum Partners Öst AB och koncernmoderbolag är Axcel VI K/S 2. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra arbeten inom ventilationsbranschen och därmed förenlig verksamhet.