Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva detalj- och partihandelsverksamhet huvudsakligen i Sverige. Bolaget skall också bedriva för verksamheten ändamålsenlig fastighets- och industriverksamhet, samt annan med ovanstående förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 14 885 795 | 14 304 769 | 13 986 755 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -432 500 | -321 278 | -302 205 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -455 982 | -312 027 | -475 943 |
| Årets resultat (tkr) | -156 157 | 30 660 | -476 257 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 577 334 | 2 349 630 | 2 253 438 |
| Antal anställda | 2 503 | 2 375 | 2 380 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 14 885 795 | 14 304 769 | 13 986 755 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -432 500 | -321 278 | -302 205 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -455 982 | -312 027 | -475 943 |
| Årets resultat (tkr) | -156 157 | 30 660 | -476 257 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 149 417 | 937 846 | 868 136 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 427 917 | 1 411 784 | 1 385 302 |
| Tillgångar (tkr) | 2 577 334 | 2 349 630 | 2 253 438 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 624 225 | 480 381 | 392 721 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 337 430 | 320 335 | 400 080 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 615 679 | 1 548 914 | 1 460 637 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 577 334 | 2 349 630 | 2 253 438 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 861 | 3 287 | 4 491 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 1 191 692 | 1 115 594 | 1 068 068 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 475 691 | 445 849 | 463 381 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 503 | 2 375 | 2 380 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 947 | 6 023 | 5 877 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 667 | 659 | 645 |
| Vinstmarginal | -2.9% | -2.3% | -2.2% |
| Soliditet | 24.2% | 20.4% | 17.4% |
| Kassalikviditet | 47.1% | 50.9% | 54.6% |
Coop Östra Försäljning AB ingår i en koncern med 13 bolag. Koncernmoderbolag är Coop Östra Ekonomisk Förening. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva detalj- och partihandelsverksamhet huvudsakligen i Sverige. Bolaget skall också bedriva för verksamheten ändamålsenlig fastighets- och industriverksamhet, samt annan med ovanstående förenlig verksamhet.