Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva detalj- och partihandelsverksamhet huvudsakligen inom dagligvarusektorn samt därmed förenlig verksamhet. Därtill ska bolaget förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 719 320 | 9 245 005 | 9 284 936 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -386 361 | -237 565 | -207 127 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -376 781 | -234 391 | -211 381 |
| Årets resultat (tkr) | 406 | -1 614 | -2 732 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 506 119 | 1 602 181 | 1 705 356 |
| Antal anställda | 2 306 | 2 230 | 2 312 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 719 320 | 9 245 005 | 9 284 936 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -386 361 | -237 565 | -207 127 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -376 781 | -234 391 | -211 381 |
| Årets resultat (tkr) | 406 | -1 614 | -2 732 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 506 843 | 702 866 | 800 537 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 999 276 | 899 315 | 904 819 |
| Tillgångar (tkr) | 1 506 119 | 1 602 181 | 1 705 356 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 16 664 | 5 258 | 6 872 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 82 689 | 79 621 | 94 068 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 406 767 | 1 517 302 | 1 604 416 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 506 119 | 1 602 181 | 1 705 356 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 941 388 | 894 274 | 897 986 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 371 265 | 357 174 | 347 708 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 306 | 2 230 | 2 312 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 215 | 4 146 | 4 016 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 569 | 561 | 539 |
| Vinstmarginal | -4.0% | -2.6% | -2.2% |
| Soliditet | 1.1% | 0.3% | 0.4% |
| Kassalikviditet | 32.9% | 28.2% | 28.7% |
Coop Väst AB ingår i en koncern med 7 bolag. Koncernmoderbolag är Coop Väst Ekonomisk Förening. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva detalj- och partihandelsverksamhet huvudsakligen inom dagligvarusektorn samt därmed förenlig verksamhet. Därtill ska bolaget förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.