Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom området IT samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 66 690 | 84 754 | 103 376 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 12 728 | -432 | 217 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 13 019 | -187 | 210 |
| Årets resultat (tkr) | 7 678 | 835 | -111 |
| Summa tillgångar (tkr) | 51 979 | 46 962 | 46 852 |
| Antal anställda | 38 | 40 | 72 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 66 690 | 84 754 | 103 376 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 12 728 | -432 | 217 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 13 019 | -187 | 210 |
| Årets resultat (tkr) | 7 678 | 835 | -111 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 22 | 32 | 65 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 51 957 | 46 930 | 46 787 |
| Tillgångar (tkr) | 51 979 | 46 962 | 46 852 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 36 024 | 28 346 | 27 511 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 11 672 | 8 372 | 9 662 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 4 283 | 10 245 | 9 679 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 51 979 | 46 962 | 46 852 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 21 293 | 36 054 | 39 036 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 8 801 | 15 335 | 15 723 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 38 | 40 | 72 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 755 | 2 119 | 1 436 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 792 | 1 285 | 761 |
| Vinstmarginal | 19.1% | -0.5% | 0.2% |
| Soliditet | 85.5% | 73.2% | 73.6% |
| Kassalikviditet | 1213.1% | 458.1% | 483.4% |
Daresay AB ingår i en koncern med 187 bolag. Moderbolag är Knightec AB och koncernmoderbolag är Ratos AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom området IT samt därmed förenlig verksamhet.