Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva grossiströrelse och distribution avseende IT- och kontorsrelaterade produkter samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 937 871 | 917 950 | 988 800 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 12 370 | 7 654 | 10 219 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 402 | 5 296 | 8 047 |
| Årets resultat (tkr) | 8 502 | 6 268 | 6 258 |
| Summa tillgångar (tkr) | 278 354 | 252 765 | 256 654 |
| Antal anställda | 54 | 55 | 58 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 937 871 | 917 950 | 988 800 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 12 370 | 7 654 | 10 219 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 402 | 5 296 | 8 047 |
| Årets resultat (tkr) | 8 502 | 6 268 | 6 258 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 755 | 972 | 1 365 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 277 598 | 251 792 | 255 288 |
| Tillgångar (tkr) | 278 354 | 252 765 | 256 654 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 124 976 | 116 474 | 110 206 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 14 760 | 16 280 | 19 031 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 138 618 | 120 011 | 127 417 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 278 354 | 252 765 | 256 654 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 25 537 | 23 065 | 24 648 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 412 | 12 205 | 11 864 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 54 | 55 | 58 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 17 368 | 16 690 | 17 048 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 703 | 641 | 630 |
| Vinstmarginal | 1.3% | 0.8% | 1.0% |
| Soliditet | 48.7% | 50.7% | 48.3% |
| Kassalikviditet | 130.8% | 126.7% | 130.7% |
Despec Sweden AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Systeam AG och koncernmoderbolag är Famix GmbH & Co KG. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva grossiströrelse och distribution avseende IT- och kontorsrelaterade produkter samt idka därmed förenlig verksamhet.