Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, äga, inneha och förvalta fastigheter, tomträtter, bostadsrätter, aktier och'/eller andelar i fastighetsbolag och andra bolag samt bedriva med nu nämnda verksamheter förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 659 | 9 419 | 8 870 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 5 779 | 5 470 | 5 061 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 575 | 3 601 | 3 545 |
| Årets resultat (tkr) | 3 371 | 2 785 | 2 160 |
| Summa tillgångar (tkr) | 92 306 | 97 520 | 98 654 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 659 | 9 419 | 8 870 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 5 779 | 5 470 | 5 061 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 575 | 3 601 | 3 545 |
| Årets resultat (tkr) | 3 371 | 2 785 | 2 160 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 90 580 | 91 423 | 92 353 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 727 | 6 097 | 6 301 |
| Tillgångar (tkr) | 92 306 | 97 520 | 98 654 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 27 062 | 23 692 | 24 406 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 2 171 | 1 979 | 1 788 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 42 000 | 58 000 | 54 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 21 074 | 13 850 | 18 460 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 92 306 | 97 520 | 98 654 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 3 500 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 59.8% | 58.1% | 57.1% |
| Soliditet | 29.3% | 24.3% | 24.7% |
| Kassalikviditet | 8.2% | 44.0% | 34.1% |
Detamex Fastigheter AB ingår i en koncern med 106 bolag. Moderbolag är Detamex Holding AB och koncernmoderbolag är Livförsäkringsbolaget Skandia, Ömsesidigt. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, äga, inneha och förvalta fastigheter, tomträtter, bostadsrätter, aktier och'/eller andelar i fastighetsbolag och andra bolag samt bedriva med nu nämnda verksamheter förenlig verksamhet.