Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget bedriver handel, tillverkning och konsultveksamhet inom plastindustrin, utveckling av förpackningar, förpackningsmaterial och förpackningssystem inom livsmedelsindustrin, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 553 955 | 735 985 | 750 114 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -490 509 | -145 195 | -115 793 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -507 502 | -156 587 | -167 631 |
| Årets resultat (tkr) | -519 549 | -162 689 | -182 503 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 542 445 | 1 815 244 | 1 720 085 |
| Antal anställda | 211 | 206 | 212 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 553 955 | 735 985 | 750 114 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -490 509 | -145 195 | -115 793 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -507 502 | -156 587 | -167 631 |
| Årets resultat (tkr) | -519 549 | -162 689 | -182 503 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 640 311 | 641 519 | 602 281 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 902 134 | 1 173 725 | 1 117 804 |
| Tillgångar (tkr) | 1 542 445 | 1 815 244 | 1 720 085 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 310 897 | 1 530 446 | 1 393 135 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 40 994 | 21 315 | 29 991 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 56 666 | 73 541 | 99 902 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 133 888 | 189 942 | 197 057 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 542 445 | 1 815 244 | 1 720 085 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 11 144 | 11 552 | 9 951 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 160 429 | 143 457 | 130 335 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 80 167 | 79 548 | 64 674 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 211 | 206 | 212 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 625 | 3 573 | 3 538 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 193 | 1 139 | 967 |
| Vinstmarginal | -88.5% | -19.7% | -15.4% |
| Soliditet | 85.0% | 84.3% | 81.0% |
| Kassalikviditet | 606.5% | 555.7% | 477.5% |
Ecolean AB ingår i en koncern med 8 bolag. Koncernmoderbolag är Svea SARL. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget bedriver handel, tillverkning och konsultveksamhet inom plastindustrin, utveckling av förpackningar, förpackningsmaterial och förpackningssystem inom livsmedelsindustrin, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.