Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom event, marknadsföring, e-sport och gaming samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 442 479 | 355 195 | 387 328 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 120 823 | -38 328 | -74 897 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 119 465 | -41 990 | -83 920 |
| Årets resultat (tkr) | 119 465 | -42 396 | -84 936 |
| Summa tillgångar (tkr) | 563 504 | 553 822 | 353 169 |
| Antal anställda | 65 | 68 | 75 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 442 479 | 355 195 | 387 328 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 120 823 | -38 328 | -74 897 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 119 465 | -41 990 | -83 920 |
| Årets resultat (tkr) | 119 465 | -42 396 | -84 936 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 238 780 | 40 225 | 28 208 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 324 724 | 513 597 | 324 962 |
| Tillgångar (tkr) | 563 504 | 553 822 | 353 169 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 518 337 | 115 089 | 8 673 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 45 167 | 438 733 | 344 497 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 563 504 | 553 822 | 353 169 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 720 | 2 471 | 1 861 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 1 173 | 870 | 415 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 51 788 | 61 632 | 65 842 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 23 500 | 27 758 | 26 620 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 65 | 68 | 75 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 807 | 5 223 | 5 164 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 218 | 1 364 | 1 263 |
| Vinstmarginal | 27.3% | -10.8% | -19.3% |
| Soliditet | 92.0% | 20.8% | 2.5% |
| Kassalikviditet | 718.9% | 117.1% | 94.3% |
Efg Sweden AB ingår i en koncern med 5 bolag. Moderbolag är ESL Gaming GmbH och koncernmoderbolag är Savvy Gaming Group. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom event, marknadsföring, e-sport och gaming samt därmed förenlig verksamhet.