Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast egendom även som aktier och annan lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 98 080 | 63 693 | 71 540 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -152 313 | -250 973 | -219 720 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -236 224 | -339 672 | -381 252 |
| Årets resultat (tkr) | -205 224 | -306 672 | -242 252 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 176 757 | 2 347 559 | 1 999 046 |
| Antal anställda | 81 | 82 | 79 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 98 080 | 63 693 | 71 540 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -152 313 | -250 973 | -219 720 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -236 224 | -339 672 | -381 252 |
| Årets resultat (tkr) | -205 224 | -306 672 | -242 252 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 980 775 | 1 962 175 | 1 900 789 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 195 982 | 385 384 | 98 257 |
| Tillgångar (tkr) | 2 176 757 | 2 347 559 | 1 999 046 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 324 531 | 529 755 | 321 829 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 758 158 | 1 694 310 | 1 599 911 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 94 068 | 123 494 | 77 306 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 176 757 | 2 347 559 | 1 999 046 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 6 298 | 9 976 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 2 503 | 6 289 | |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 59 500 | 62 093 | 60 275 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | 4 451 | ||
| Sociala kostnader (tkr) | 35 236 | 24 160 | 26 127 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 81 | 82 | 79 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 211 | 777 | 906 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 333 | 1 250 | 1 094 |
| Vinstmarginal | -155.3% | -394.0% | -307.1% |
| Soliditet | 14.9% | 22.6% | 16.1% |
| Kassalikviditet | 202.8% | 304.2% | 110.2% |
Eh Group AB ingår i en koncern med 17 bolag. Moderbolag är EspressoHouse Holding AB och koncernmoderbolag är Pret Panera III GP. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast egendom även som aktier och annan lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.