Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall dels driva handel med maskiner, maskinkomponenter och industriförnödenheter, driva konsultativ verksamhet för maskin- och verkstadsindustrin, driva verkstadsrörelse för service och montage samt även driva produktion av egna produkter. Verksamheten ska främst vara inriktad på sektorerna transmissionsprodukter och utrustning för cellulosa- och pappersindustrin.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 80 848 | 96 940 | 85 090 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 7 169 | 13 529 | 11 589 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 23 969 | 33 523 | 25 848 |
| Årets resultat (tkr) | 16 629 | 19 133 | 14 360 |
| Summa tillgångar (tkr) | 37 960 | 36 210 | 34 540 |
| Antal anställda | 14 | 13 | 16 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 80 848 | 96 940 | 85 090 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 7 169 | 13 529 | 11 589 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 23 969 | 33 523 | 25 848 |
| Årets resultat (tkr) | 16 629 | 19 133 | 14 360 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 097 | 898 | 1 063 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 36 863 | 35 312 | 33 477 |
| Tillgångar (tkr) | 37 960 | 36 210 | 34 540 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 31 759 | 31 230 | 17 396 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 6 201 | 4 980 | 17 144 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 37 960 | 36 210 | 34 540 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 18 000 | 16 100 | 5 600 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 14 | 13 | 16 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 775 | 7 457 | 5 318 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 8.9% | 14.0% | 13.6% |
| Soliditet | 83.7% | 86.3% | 50.4% |
| Kassalikviditet | 365.0% | 372.5% | 76.1% |
Eie Maskin AB ingår i en koncern med 196 bolag. Koncernmoderbolag är Indutrade AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall dels driva handel med maskiner, maskinkomponenter och industriförnödenheter, driva konsultativ verksamhet för maskin- och verkstadsindustrin, driva verkstadsrörelse för service och montage samt även driva produktion av egna produkter. Verksamheten ska främst vara inriktad på sektorerna transmissionsprodukter och utrustning för cellulosa- och pappersindustrin.