Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet och försäljning inom bygg, VVS, värme och kylteknik samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 24 503 | 18 160 | 24 076 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 574 | 181 | -1 380 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 559 | 3 | -2 334 |
| Årets resultat (tkr) | 326 | -26 | -1 483 |
| Summa tillgångar (tkr) | 4 690 | 4 044 | 5 862 |
| Antal anställda | 8 | 8 | 8 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 24 503 | 18 160 | 24 076 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 574 | 181 | -1 380 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 559 | 3 | -2 334 |
| Årets resultat (tkr) | 326 | -26 | -1 483 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 45 | 127 | 187 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 4 646 | 3 917 | 5 675 |
| Tillgångar (tkr) | 4 690 | 4 044 | 5 862 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 527 | 201 | 27 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 140 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 4 023 | 3 843 | 5 836 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 4 690 | 4 044 | 5 862 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 200 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 8 | 8 | 8 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 063 | 2 270 | 3 010 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 2.3% | 1.0% | -5.7% |
| Soliditet | 13.4% | 5.0% | 0.5% |
| Kassalikviditet | 115.5% | 101.9% | 97.2% |
Eneract AB ingår i en koncern med 4 bolag. Moderbolag är Ballonghund AB och koncernmoderbolag är Soksan AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet och försäljning inom bygg, VVS, värme och kylteknik samt idka därmed förenlig verksamhet.