Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 783 | 9 634 | 9 056 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 7 107 | 5 979 | 4 467 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 157 | 5 082 | 4 603 |
| Årets resultat (tkr) | 5 535 | 3 768 | 3 478 |
| Summa tillgångar (tkr) | 69 563 | 88 011 | 106 943 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 783 | 9 634 | 9 056 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 7 107 | 5 979 | 4 467 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 157 | 5 082 | 4 603 |
| Årets resultat (tkr) | 5 535 | 3 768 | 3 478 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 57 554 | 87 909 | 106 863 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 12 009 | 102 | 79 |
| Tillgångar (tkr) | 69 563 | 88 011 | 106 943 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 10 086 | 4 551 | 22 783 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 7 284 | 8 142 | 7 857 |
| Avsättningar (tkr) | 1 133 | 1 055 | 988 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 72 500 | 73 500 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 51 060 | 1 762 | 1 813 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 69 563 | 88 011 | 106 943 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 22 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 72.7% | 62.1% | 49.3% |
| Soliditet | 22.0% | 11.8% | 26.6% |
| Kassalikviditet | 23.5% | 5.8% | 4.4% |
Engelsons Fastighets AB ingår i en koncern med 7 bolag. Koncernmoderbolag är Engelsons Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.