Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att inom Essunga kommun förvärva och äga fastigheter eller tomträtter. Företaget skall bygga och förvalta bostäder och därtill hörande kollektiva anordningar och serviceinrättningar samt affärslägenheter och lokaler för hantverk samt bedriva fastighetsförvaltningstjänster och härmed förenlig verksamhet. Det kommunala ändamålet med bolagets verksamhet är att vidra till uppfyllandet av Essunga kommuns tillväxtmål om 10 000 invånare år 2040, genom att förvärva, bebygga, förvalta, avyttra och ombilda fastigheter samt utveckla attraktiva bostäder och bostadsområden.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 37 688 | 35 934 | 33 690 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 771 | 5 475 | 3 002 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 782 | 2 325 | 402 |
| Årets resultat (tkr) | 628 | 2 112 | 684 |
| Summa tillgångar (tkr) | 164 902 | 166 624 | 167 381 |
| Antal anställda | 17 | 15 | 16 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 37 688 | 35 934 | 33 690 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 771 | 5 475 | 3 002 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 782 | 2 325 | 402 |
| Årets resultat (tkr) | 628 | 2 112 | 684 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 155 428 | 158 927 | 161 412 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 9 475 | 7 697 | 5 970 |
| Tillgångar (tkr) | 164 902 | 166 624 | 167 381 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 21 602 | 20 974 | 18 861 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 1 235 | 1 486 | 1 274 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 132 650 | 135 264 | 137 795 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 9 416 | 8 900 | 9 451 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 164 902 | 166 624 | 167 381 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 8 803 | 7 980 | 7 748 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 3 814 | 3 262 | 2 519 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 17 | 15 | 16 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 217 | 2 396 | 2 106 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 742 | 749 | 642 |
| Vinstmarginal | 10.0% | 15.2% | 8.9% |
| Soliditet | 13.1% | 12.6% | 11.3% |
| Kassalikviditet | 97.6% | 83.5% | 60.6% |
Essunga Bostäder AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Essunga Kommun. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att inom Essunga kommun förvärva och äga fastigheter eller tomträtter. Företaget skall bygga och förvalta bostäder och därtill hörande kollektiva anordningar och serviceinrättningar samt affärslägenheter och lokaler för hantverk samt bedriva fastighetsförvaltningstjänster och härmed förenlig verksamhet. Det kommunala ändamålet med bolagets verksamhet är att vidra till uppfyllandet av Essunga kommuns tillväxtmål om 10 000 invånare år 2040, genom att förvärva, bebygga, förvalta, avyttra och ombilda fastigheter samt utveckla attraktiva bostäder och bostadsområden.