Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva handel med glasögon, linser och optiska artiklar, förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 510 | 1 075 | 760 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 009 | 363 | 383 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 34 068 | 61 289 | 57 035 |
| Årets resultat (tkr) | 33 467 | 61 146 | 58 406 |
| Summa tillgångar (tkr) | 278 471 | 273 945 | 208 652 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 510 | 1 075 | 760 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 009 | 363 | 383 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 34 068 | 61 289 | 57 035 |
| Årets resultat (tkr) | 33 467 | 61 146 | 58 406 |
| TILLGÅNGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 246 955 | 235 967 | 162 001 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 31 516 | 37 979 | 46 650 |
| Tillgångar (tkr) | 278 471 | 273 945 | 208 652 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 170 812 | 153 845 | 107 499 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 11 008 | 10 585 | 4 167 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 96 651 | 109 515 | 96 986 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 278 471 | 273 945 | 208 652 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 6 000 | 8 500 | 14 000 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 66.8% | 33.8% | 50.4% |
| Soliditet | 61.3% | 56.2% | 51.5% |
| Kassalikviditet | 32.6% | 34.7% | 48.1% |
Ettöringen AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 38 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-08.
Bolaget ska bedriva handel med glasögon, linser och optiska artiklar, förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.