Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska äga, förvalta och utveckla fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 13 513 | 14 217 | 13 683 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 291 | 64 | 1 149 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -5 697 | -5 361 | -4 642 |
| Årets resultat (tkr) | -2 194 | -3 871 | -1 808 |
| Summa tillgångar (tkr) | 98 390 | 94 760 | 169 690 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 13 513 | 14 217 | 13 683 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 291 | 64 | 1 149 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -5 697 | -5 361 | -4 642 |
| Årets resultat (tkr) | -2 194 | -3 871 | -1 808 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 94 114 | 90 982 | 164 917 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 4 276 | 3 779 | 4 773 |
| Tillgångar (tkr) | 98 390 | 94 760 | 169 690 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 507 | 101 | 901 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 524 | 3 295 | 4 725 |
| Avsättningar (tkr) | 5 509 | 4 916 | 4 754 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 81 297 | 81 035 | 153 291 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 4 555 | 5 413 | 6 017 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 98 390 | 94 760 | 169 690 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -9.6% | 0.5% | 8.4% |
| Soliditet | 6.4% | 2.6% | 2.5% |
| Kassalikviditet | 93.9% | 69.8% | 79.3% |
Fastighets AB Svista ingår i en koncern med 149 bolag. Moderbolag är Stendörren Stockholm 1 AB och koncernmoderbolag är Montana Luxembourg Holding Sarl. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska äga, förvalta och utveckla fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.