Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva fabriksrörelse och handel inom läkemedelsbranschen, främst inom nutritionsbranschen , samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 6 057 358 | 5 724 449 | 5 500 076 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 482 109 | 1 390 583 | 1 350 694 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 357 816 | 1 460 179 | -192 133 |
| Årets resultat (tkr) | 1 903 158 | 988 980 | -668 377 |
| Summa tillgångar (tkr) | 8 863 269 | 7 083 658 | 8 268 431 |
| Antal anställda | 920 | 929 | 945 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 6 057 358 | 5 724 449 | 5 500 076 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 482 109 | 1 390 583 | 1 350 694 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 357 816 | 1 460 179 | -192 133 |
| Årets resultat (tkr) | 1 903 158 | 988 980 | -668 377 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 2 487 571 | 2 496 769 | 2 520 591 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 6 375 698 | 4 586 889 | 5 747 840 |
| Tillgångar (tkr) | 8 863 269 | 7 083 658 | 8 268 431 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 585 393 | 3 159 406 | 2 167 052 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 684 075 | 2 529 280 | 2 356 445 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 552 | 1 874 | 2 500 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 592 249 | 1 393 098 | 1 244 934 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 8 863 269 | 7 083 658 | 8 268 431 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 907 | 3 930 | 3 371 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 756 | 938 | 810 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 549 432 | 540 858 | 546 794 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | 22 377 | 24 717 | 23 402 |
| Sociala kostnader (tkr) | 259 214 | 246 070 | 237 883 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 3 500 000 | 470 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 920 | 929 | 945 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 584 | 6 162 | 5 820 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 908 | 879 | 860 |
| Vinstmarginal | 24.5% | 24.3% | 24.6% |
| Soliditet | 73.5% | 70.3% | 46.7% |
| Kassalikviditet | 333.4% | 262.1% | 383.6% |
Fresenius Kabi AB ingår i en koncern med 4 bolag. Moderbolag är Fresenius Kabi AG och koncernmoderbolag är Fresenius SE & Co KGaA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva fabriksrörelse och handel inom läkemedelsbranschen, främst inom nutritionsbranschen , samt idka därmed förenlig verksamhet.